Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли затворен Тараклийският университет в Молдова?

Снимка: Радио София

Политически сили и Русенският университет излязоха с позиции в защита на Тараклийския университет в Молдова, за който се предвижда да се слее с Педагогическия университет в Кишинев. Както е известно, в Тараклия повече от 70 процента от населението е съставено от българи, а от няколко години се работи усилено учебното заведение в Молдова стане филиал на Русенски университет "Ангел Кънчев". По темата пред Радио София говори Габриел Вълков, председател на Национален съвет на Младежко обединение в БСП.

По думите му, Тараклийският университет е образователен и културен център в Молдова, в който през годините учат хиляди студенти бесарабски българи. Именно заради това той е толкова важен, защото той поддържа българската култура, както и общността. Вълков посочи, че сливайки този университет с друг, малко или много това заличава тази общност от около 75 хил. души.

Вълков коментира, че има регламент между българската и молдовската държава да се поддържа правото на образование на нашата общност, но със закриването на учебното заведение заличаваме това тяхно право. Той добави, че за момента няма ясно изразено становище от молдовска страна защо университетът ще бъде закрит и сподели, че за неговата издръжка от българския държавен бюджет се отделят около 300 хил. евро годишно. За ремонт на сградата са предвидени 1 млн. евро, но за момента се изчаква да се види каква ще е съдбата на университета.

След разговор със студенти, Вълков е научил, че за тях не е толкова важно университета дали ще остане като Тараклийски, или ще бъде филиал на Русенския, а е важно той да бъде запазен, което е от голямо значение както за тях, така и за нас. На 7 юли 2022 г. в Кишинев се е състояла среща на експертно ниво, между представители на Министерство на науката и образованието в България, както и представители на Министерство на образованието и изследванията в Молдова, на която са били обсъдени съхраняването на езика, културата и традициите на българската общност в Молдова, което е неотклонен приоритет за двете приятелски страни.

Относно проведената среща, Вълков коментира, че това са добри новини и че двете държави вървят в правилната посока, но трябва още повече работа и усилия за да можем да запазим всяка една наша общност по света, защото на нас, като българи трябва да ни е грижа за всички наши сънародници в целия свят.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00