"В късните си пиеси, които шекспировите изследователи наричат романси, той се занимава с темата за покаянието, за прошката. Много ясно различими са доброто и злото, но в крайна сметка надделява това християнско всеопрощение, което е характерно за последната част от неговото творчество, което е свързано с края на живота му", сподели Абаджиева.
"Шекспир се е примирявал, прощавал, разбира човека… Той го изследва така или иначе през целия си живот", допълни тя.
Занимавала се с Шекспир още от ранните студентски години, Абаджиева е поставяли пиеси на различни световни театрални сцени. По думите й, сблъсъкът на културни идентичности ражда нови резултати, освен, че е взаимно обогатяване и за двете страни.
"Днес, като че ли ние българите се срамуваме да кажем, че имаме нужда от етически идеал и от идеалисти, които да претворяват живота. Една от най-големите илюзии и масовите мантри на XXI век е това, че всички се позоваваме на прагматизма, като някаква нова религия и велика добродетел на човека-консуматор. Нещо като нов образец на постмодерния хомо сапиенс, но го свързвам с меркантилизма и грубото отрицание на идеализма. Ние считаме идеализма като нещо остаряло, може би разчитаме на художниците и артистите да ни припомнят, че идеализмът не е практически негоден и безнадеждно демодиран", изтъка Абаджиева.
"Във всеки от нас стои този копнеж да бъдеш човек и да носиш етическа отговорност за битието. Това са двете страни на човеколюбието, като родова същност въобще и на хомо сапиенс, като философия на живота, единствено способна да обясни феномените човек-култура-съзидание, и да даде една оптимистична перспектива за развитие", отбеляза тя.
"Всички ние трябва да поставим новия хуманизъм като условие за единен свят, който да е подчинен на творчество, взаимно разбирателство и саморазвитие на човешкото и човечността във всеки един от нас, във всяка личност, и така ще хуманизираме едновременно и обществото, и света, и себе си", отбеляза Абаджиева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..