Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът на имотите в България остава стабилен

Снимка: Добромир Видев

Какви имоти предпочитат софиянци, къде искат да живеят, какви са цените и още други подробности по темата разказа пред Радио София брокерът Кънчо Абдо. По думите му, в момента се наблюдава нормализиране на цените на имотите, а сравнение с минали години има доста голям ръст, който се дължи на инфлацията и липсващите материали. Най-търсените квартали  момента от софиянци са главно в зелените зони, като "Манастирски ливади" и "Малинова долина", тъй като са с изглед към зелените части на София и Витоша.

Той коментира, че инфраструктурата а двата квартала не е на ниво, но трябва време за да бъде изградена.

"В нормалните европейски държави доста голям процент от инвеститори от община, предпочитат първо да се изгради инфраструктура, която да дава достъп на всеки един желаещ купувач в този квартал да има място, където да паркира, да има зелени зони, да не е както се казва "тераса срещу тераса" и тогава да се строи. В България типично за нас е първо да построим, пък тогава вече инфраструктурата да бъде мислена с времето как да бъде спогодена спрямо строителството", каза Абдо.

По думите на брокера, факторът с детските градини, както и близостта до транспорт не е определящ при избора на жилище, но проблемът с детските градини го има и при старите квартали. Освен това каза, че основният критерий, по който купувачите се водят е квадратурата и външния вид на имота.

"По принцип, тези квартали, които са по-предпочитани в София, най-ниските цени момента могат да бъдат намерени в кв. "Люлин", каза Абдо и допълни, че ако хората трябва да направят компромис с цената биха се спрели на кварталите "Враждебна и "Ботунец".

По темата се включи и Антон Андонов, изпълнителен директор на "ЕРА България". Той сподели, че от началото на войната в Украйна, а преди това данните за по-високата инфлация са оказали пряко влияние на пазара на недвижимости. Част от собствениците са оттеглили имотите си от продажба на вторичния пазар, а друга част са повишили цените.

"Не бива да пропускаме това, че поради повишените цени на енергоносителите прекъснатите вериги на доставки се покачиха в някои случаи значително. Суровините и изходните строителни материали, към които ако добавим и покачването на доходите на строителните работници, които трябва да настигат и евентуално да изпреварват инфлацията доведе до повишаване на строителната себестойност. И неизвестността, която породи войната в Украйна като общ фактор, също така накара част от предприемачите да спрат стартирането на своите проекти в строителството", коментира Андонов.

Той отбеляза, че предвид инфлацията, хората предпочитат да изтеглят кредит и да инвестират в недвижим имот, тъй като това е добро и разумно решение, понеже все-още лихвите са отрицателни спрямо инфлацията, която надвишава 15%. Андонов посъветва купувачите да купуват водени от своите нужди:

"Трудно можем да очакваме цените да направят някаква корекция в рамките на няколко месеца". Той добави, че няма т. нар. "балон" и, че до тази година цените на имотите са се развивали успоредно с доходите, а сега доходите леко изоставят от инфлацията. Той посочи, че пазарът на имотите в България остава стабилен.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45