Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя фотографии на доц. Кристиан Таков

Снимка: Йоана Георгиева

"Проблемът е в това, че тези, които са извоювали свободата обикновено не са я доживели" – доц. Кристиан Таков.

В негова памет е и изложбата "Моралът е доброто". Тя се намира на Моста на влюбените до НДК и е дело на Веселин Диманов, който е независим журналист и в момента прави филм за доц. Кристиан Таков. Той разказа повече подробности за проекта пред Радио София.

"Изложбата "Моралът е доброто" е част от претворяването му в документален филм. Това е един от епизодите, които ние решихме да извадим от филма и да представим на широката аудитория под формата на изложба", каза Веселин Диманов. Той добави, че в епизода има заснети над 20 хил. кадъра, които няма как да бъдат включени в един филмов разказ и затова авторите са решили да извадят най-интересните акценти с най-важните мисли, за да могат повече хора да видят и усетят неговата страст към фотографията.


В процеса на заснемане на филма, екипът е имал достъп до архивите на доц. Таков, в който е имало много снимки, подредени по интересен начин.

"Най-старите снимки, това са няколко диапозитива, които са снимани през 1979 г., но те не са представени на изложбата. На изложбата най-старата снимка, която хората могат да видят е мавзолея на Георги Димитров", коментира Диманов. Той поясни, че генералната мотивация за събитието е, че на тази дата, 11 юли 2022г. се навършват 5 г. от смъртта на доц. Таков, а тя е открита на този ден, за да знаят хората, кои са съвременните будители на нашето общество.  

"Аз останах меко казано впечатлен от огромната маса от хора в Софийския университет, които го почитат, които търсят неговите книги, които четат за него, които всъщност продължават стъпките му. Защото това са няколко поколения юристи, които са минали през него. През думите му, през посланията му, през механизмите му на преподаване", сподели Диманов.


"Ние възстановихме първите му телевизионни изказвания. Хората сами ще осъзнаят, че това не е просто един човек отива някъде и говори нещо, защото му е хрумнало днес, а една много систематична последователност от послания за доброто, за правото, за демокрацията, които всъщност той изповядва от ранна детска възраст", отбеляза Диманов.

Изложбата ще продължи до 24 юли, а повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36