"Получава се до такава степен, че има някакво движение на нещата, хората показват интерес, но от друга гледна точка имаме и много спънки", коментира Георгиева. Първата градина е създадена в кв. "Надежда", където двама души са имали идея да направят зеленчуков оазис, след което от общината са научили за проекта и са казали, че на междублоковото пространство да бъде построена детска градина.
"В последствие тези колеги от градско градинарство, които направиха инициативата няколко години след това видяха, че теренът изобщо е твърде запустял. Тоест, общината нищо не е направила от плановете, които тогава е разкрила", коментира Георгиева.
Тя поясни, че през май месец 2022 г. е била сформирана работна среща между общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София" заедно с активисти и доброволци от инициативите, както и с експерти. Идеята на срещата е била да се променят законите, които да интегрират градското земеделие, като част от развитието на инфраструктурата на столицата.
Тя поясни, че по закон дори някой да е посадил нещо няма право да бере продукцията и това е една от точките, по които се работи. Общината е поставила условие до 2026 г. да изпълни тези мерки. Втората мярка, която е в този срок е да бъдат предоставени общински терени, които са свободни за обработване със съответната инфраструктура и опция за поливане.
По думите на Георгиева, има проблем и с човешкия фактор, тъй като идват много доброволци и голяма част от тях не се връщат. Тя сподели, че в САЩ и скандинавските страни градското земеделие е много развито, защото е достъпно, скъсява се дистанцията и се изграждат солидарно-комунални общества, и се подпомагат хора в неравностойно положение.
"Градината в кв. "Левски" е изцяло на солидарен принцип, като идеята е да подпомагаме неделните готварски акции на солидарен клуб "Храна, не война" (Food Not Bombs). Тези готварски акции изхранват предимно пенсионери и хора, които са социално слаби, като идеята е тези хора да се включват в процесите, които реализират градината. Кой с каквото може помага", сподели Георгиева.
Тя поясни, че в кв. "Дружба" от 2015 г. е предоставен терен от 6 дка, който се стопанисва от 50-60 градинаря. До този момент градината функционира на 50%, тъй като теренът е общински и половината ще бъде използван за други цели.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..