Светът става фрагментиран, сложен и поляризиран. Общностите се втвърдяват – от крайно консервативни до крайно либерални.
Чертаем все повече "червени линии" помежду ни. Все по-трудно е да се намери ценност, идея или възглед, който да ни обедини.
Това становище изрази пред Радио София футурологът д-р Мариана Тодорова.
"Допреди 5-6 месеца мислех, че тенденциите ще се определят от събития от т.нар. ниска политика – екология, технологии, социални подходи, икономически доктрини., защото те изглеждаха важни и на дневен ред. След избухването на войната на Русия в Украйна обаче виждаме, че на преден план излизат въпросите на високата политика, на геополитическата стратегия. Връщат се идеологии с нов смисъл, които поляризират общественото мнение", коментира Тодорова.
Според нея в България хората искат социална държава, повишаване стандарта на живот, борба с корупцията, равенство на шансовете и възможностите. Антиподът на това не е държавен модел като руския, а скандинавският – със специфики, които у нас не могат бързо да се случат.
"Ценностният избор, който сме направили, е правилен. България – най-бедната страна в ЕС, е по-добре от Русия", подчерта футурологът и даде конкретни показатели за доказателство.
Тодорова посочи теорията, според която не Русия и Китай са заплаха за Запада, а културните войни.
Деглобализацията, липсата на желание за диалог, вярата в конспиративни новини, това, че се информираме повече от социалните медии – всичко това ни ощетява, лепваме си етикети, дори бързите климатични и технологични промени, които не ни дават възможност да се адаптираме и да осмислим новата реалност, смята още Мариана Тодорова.
С нея разговаря Ива Дойчинова.
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..