Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото Чавдар

9
с. Чавдар
Снимка: Радио София

Гостуваме на едно от най-красивите и икономически развити села в Софийска област - Чавдар. Говорим за състоянието на селското и горското стопанство, туризма и инвестициите, бита, културата и традициите на хората от община Чавдар. Тя се намира в Златишко-Пирдопската котловина, в подножието на Стара планина, на 71 km от столицата. В съседство са градовете Златица и Пирдоп. Състои се само от едно населено място – с. Чавдар. Населението е около 1100 жители – осмата най-малка община в Република България.

Първият гост е кметът Григор Даулов, носител на приза "Кмет на гражданите 2021":

"Едно от най-трудните неща е изграденото да се поддържа. Нямам приемен ден, всеки е добре дошъл, контактът е непосредствен. От 2006 са може би 40-50 реализираните проекти с външно финансиране, може би за около 20 милиона лв общо. Те са в 3 области - инфраструктура (ВиК, улици), туристическа инфраструктура и социална сфера - подпомагане на най-нуждаещите се и обучение и квалификация.

Чавдар е в индустриален район и неизбежно има екологични предизвикателства. Нещата в течение на годините се подобряват, замърсяванията са инциденти. Състоянието на р.Тополница трябва да се реши от държавата, тя е практически мъртва от стари замърсявания. Иначе нямаме разлика между периферията и центъра на селото.

На базата на проучванията и находки през 60-те, през 2012 създадохме археологически парк с неолитни къщички, посещавани от всички континенти. Идват много млади хора с деца от столицата. Почти всяко семейство има работещи в едно от трите големи предприятия в района, безработицата е много ниска, много малко пътуват до София. Опитваме се да създадем условия за младите. Предлагаме безплатни закуска с плод и обяд в училището. Постоянство и ежедневна работа - така сме свикнали, както и дългосрочни цели, които да следваме."

Кина Боюклиева е зам.-директор на основно училище „Св. Св.Кирил и Методий“:
"Новите възможности са добри учители в съвременна образователна среда, както и дейностите на учениците. Опит и младост, желание за работа, това са нещата, които мога да кажа за нашите колеги. В училището имаме 87 деца. Не търсим самоцелно новото, търсим най-прагматичното в образованието. Освен на учителите разчитаме на външни сътрудници за дейностите по интереси. Това бе оценено от Агенция за защита на детето и имаме приз за иновации.

За учениците си търсим проекти по практически въпроси, в които да прилагат знания в различни области. Разчитаме на възможности да накараме учениците да заобичат ученето. Разчитаме и на гражданското образование, на морал, доброволчество. Учим ги да бъдат равностойни на другите." 

Иван Терзиев е председател на НЧ „Надежда 1900“:

"Имаме самодейни хорове - женски, детски, коледарски, стари шлагери. Самодейците намаляват, младите си отиват и остават тези от средното поколение. За най-малките има три възрастови танцови групи и кръжок "Сръчни ръчички". Участваме във фестивали и организираме такъв на средногорската песен и на старите шлагери."

Стоян Раков е следващият ни гост - той е земеделски производител:

"За нас събота и неделя не съществуват. Произвеждаме зърнено-житни култури, опитваме и с рапица и зимен лен. В държавата не е правилен сеитбооборота и затова се опитваме да излезем от това. За 27 години работа на полето имаме само 1 европроект за закупуване на един трактор с прикачен инвентар. Преди имахме хора с желание да работят, но сега вече не искат да работят тежка работа. Последните 4 години никой не е потърсил работа при мен.

Държавата може да определи строги квоти за изкупуване и да облекчи малко писането на проекти, не винаги можем да си позволим обучени хора. Работим с нова техника с автоматично управление, пръскаме с дронове, но младите не се интересуват да попитат за тези неща."

Генка Иванова е бивш директор на училището в с.Чавдар:

"Имам 32 години стаж само в това училище, преподавах Български език и литература. Радвам се, че много от нашите ученици са наши ръководители - кметът, директорът и зам-директорът на училището. В онова време изграждахме личността на учениците и професионалната им насоченост. Провеждахме много срещи с известни личности и екскурзии. В с.Чавдар учехме децата да обичат фолклора и днес това се вижда в богатата самодейност.

Допреди да се пенсионирам не знаехме какво е дрога, беше престъпление, ако някой ученик запалва цигари. Изискванията на учителите съвпадаха с тези на родителите. Разбирам колко е трудно на учителите сега. Родителите би трябвало да отделят повече време за общуване с децата и често обвиняват училището, че не си е свършило работата.

Селото датира от хилядолетия, за това говорят разкопките от местността Тополница. Много от експонатите са в музея в местността Св. Петка. Историята ни продължава да се твори и днес. Благодарение на бившия и настоящия кмет имаме задържане на младите хора. По мое време нямаше ученици, които учат в чужбина, но сега има такива, които се връщат и имат свой бизнес."

Деница Щрегарска – Лулчева и съпругът ѝ Никола са младо семейство, което от София е дошло да живее в с.Чавдар:

"Аз съм оттук и никога не съм си мислил, че ще се върна. След раждането на дъщеря ни решихме да се върнем и отглеждаме зеленчуци за децата. Програмист съм и работя хибридно. Има работа за всички. (Никола). "Имаме повече свободно време, прекарваме го семейно, цялата местност го позволява." (Деница)

Патрисия Николова е студентка по право в СУ „Свети Климент Охридски“:

"София предлага много възможности, но спокойствието на село е незаменимо. Тук човек се учи за корените си. От ранна детска възраст съм самодеец. Искам да се развивам тук и да правя нещо за Чавдар. Преди няколко години развих проект за младите - "Деца играят вън" - да осигури повече свободно време на децата и да се създават повече забавления за тях."

Най-вкусното за нас са баницата (Патрисия), баница с кисело зеле (Никола), насочили сме се към детските напитки (Деница).

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52

"Форум", 29.11.24: За хората не е важно кой ще оглави НС, а да живеят по-добре

Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..

публикувано на 29.11.24 в 18:15
VenZy  и Натали Ангелова

"Играеш нечестно" - общ проект на VenZy и Натали Ангелова

VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров.  Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...

публикувано на 29.11.24 в 17:37

Премиера в Младежкия театър на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев

Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..

публикувано на 29.11.24 в 16:25
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15
Мария Бояджиева - Тони Карабашев.

Хахаха Импротеатър създадоха нов формат "Наобратно". Предстои трупата да отбележи своите 15 години

Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..

публикувано на 29.11.24 в 16:02