Днес изнесеното ни студио е в Музея на илюзиите в София. Говорим за срещата на илюзиите с научните изобретения и изкуството, физиката и оптиката –представени заедно с мистериозни произведения на изкуството и класически загадки. Как се рисува със светлина? Научаваме невероятни неща за изкуството и историята! И няма как да не си спомним любимото парче на ФСБ "Илюзия".
Екатерина Иванова е уредник - мениджър на Музея на илюзиите:
"Музеят е интерактивно място с 50 експоната. Може да пипнете всеки един, да го разгледате и да се снимате с него. Хората са впечатлени. Основателите на фондацията са открили подобен в Литва, ние сме франчайз. Целим на няколко месеца да добавяме някой нов експонат. Някои от експонатите са произведения на изкуството. Историческата ни стая представя произведения на изкуството от 16 и 17 век, свързани с илюзиите.
Илюзиите за мен са нещо, с което се сблъсквам всеки ден, много е приятно. Всеки си има илюзия. Работим от 10 до 20, всеки ден, имаме семейни билети. За децата е много любопитно да рисуват с UV-фенерчета в една от залите ни. От 4 години нагоре, няма възрастово ограничение, всеки може да се забавлява. Имаме и тематичен магазин за "илюзорни" подаръци."
Гостуват екскурзоводите Преслава Димитрова, Стефани Танева и Николай Здравков:
"Справям се чудесно с деца. Всяко дете носи индивидуалност и трябва да видиш потенциала им. Мисля, че децата са подценявани, Не бива да се ограничават." (Преслава)
"Занимавам се с мода и танци, завършила съм медийна педагогика в СУ. Тук средата е различна. Мястото е интерактивно и работният процес е забавен." (Стефани)
"Обичам да говоря, тук това ми се отдава. Следвам право, то отваря много врати. От съвсем малък адвокатската професия на баща ми будеше интерес в мен и до днес гоня детската си мечта." (Николай)
Илюзията за всеки е нещо различно. Това е уникалното на музея, съчетава се полезното с приятното. (Николай) Илюзията успява да ни обърка и заблуди. (Стефани) В музея те се срещат с обясненията си. Тя е игра на собствения ни ум, което е доста забавно, (Преслава)
В историческата стая са представени впечатляващи идеи за времето си. Стаята е интересна и за най-малките. Отвеждаме ги в най-забавните места и им обясняваме как се случват нещата, които виждат. Често ни питат как се става магьосник. Мотото на музея ни е, че да се види магията, трябва да се научи науката. Децата са бързо адаптивни към промените.
Най-атрактивен за снимки е столът на Буше. Това е перспективна илюзия. Двете му платформи са отделни, но под определен ъгъл изглежда като цяло, децата изглеждат по-големи, а родителите - по-малки и децата могат да им се карат. Идват семейства, двойки, големи групи чужденци. Правим и екслузивен тур за рожденници-деца. Някои деца се интересуват повече от снимките, други - от физика и докато отидем да им обясним, те вече сами са открили принципа."
Цвети Пашалийска и Кристина Димитрова са също екскурзоводи там:"Езиците ни помагат доста тук. Доста от експонатите ни са любими. Дискът на Ойлер например - той има нисък коефициент на триене - спира в най-силного си въртене. Илюзията не е измама, за всичко си има обяснение. (Цвети). Китайските магически огледала. Илюзията е комбинация между наука и изкуство."(Кристина)
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..