Днес изнесеното ни студио е в Музея на илюзиите в София. Говорим за срещата на илюзиите с научните изобретения и изкуството, физиката и оптиката –представени заедно с мистериозни произведения на изкуството и класически загадки. Как се рисува със светлина? Научаваме невероятни неща за изкуството и историята! И няма как да не си спомним любимото парче на ФСБ "Илюзия".
Екатерина Иванова е уредник - мениджър на Музея на илюзиите:
"Музеят е интерактивно място с 50 експоната. Може да пипнете всеки един, да го разгледате и да се снимате с него. Хората са впечатлени. Основателите на фондацията са открили подобен в Литва, ние сме франчайз. Целим на няколко месеца да добавяме някой нов експонат. Някои от експонатите са произведения на изкуството. Историческата ни стая представя произведения на изкуството от 16 и 17 век, свързани с илюзиите.
Илюзиите за мен са нещо, с което се сблъсквам всеки ден, много е приятно. Всеки си има илюзия. Работим от 10 до 20, всеки ден, имаме семейни билети. За децата е много любопитно да рисуват с UV-фенерчета в една от залите ни. От 4 години нагоре, няма възрастово ограничение, всеки може да се забавлява. Имаме и тематичен магазин за "илюзорни" подаръци."
Гостуват екскурзоводите Преслава Димитрова, Стефани Танева и Николай Здравков:
"Справям се чудесно с деца. Всяко дете носи индивидуалност и трябва да видиш потенциала им. Мисля, че децата са подценявани, Не бива да се ограничават." (Преслава)
"Занимавам се с мода и танци, завършила съм медийна педагогика в СУ. Тук средата е различна. Мястото е интерактивно и работният процес е забавен." (Стефани)
"Обичам да говоря, тук това ми се отдава. Следвам право, то отваря много врати. От съвсем малък адвокатската професия на баща ми будеше интерес в мен и до днес гоня детската си мечта." (Николай)
Илюзията за всеки е нещо различно. Това е уникалното на музея, съчетава се полезното с приятното. (Николай) Илюзията успява да ни обърка и заблуди. (Стефани) В музея те се срещат с обясненията си. Тя е игра на собствения ни ум, което е доста забавно, (Преслава)
В историческата стая са представени впечатляващи идеи за времето си. Стаята е интересна и за най-малките. Отвеждаме ги в най-забавните места и им обясняваме как се случват нещата, които виждат. Често ни питат как се става магьосник. Мотото на музея ни е, че да се види магията, трябва да се научи науката. Децата са бързо адаптивни към промените.
Най-атрактивен за снимки е столът на Буше. Това е перспективна илюзия. Двете му платформи са отделни, но под определен ъгъл изглежда като цяло, децата изглеждат по-големи, а родителите - по-малки и децата могат да им се карат. Идват семейства, двойки, големи групи чужденци. Правим и екслузивен тур за рожденници-деца. Някои деца се интересуват повече от снимките, други - от физика и докато отидем да им обясним, те вече сами са открили принципа."
Цвети Пашалийска и Кристина Димитрова са също екскурзоводи там:"Езиците ни помагат доста тук. Доста от експонатите ни са любими. Дискът на Ойлер например - той има нисък коефициент на триене - спира в най-силного си въртене. Илюзията не е измама, за всичко си има обяснение. (Цвети). Китайските магически огледала. Илюзията е комбинация между наука и изкуство."(Кристина)
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..