Проблемът с боклука в Кюстендил е отдавна. През 2009 г. едно общинско сдружение се разделя на 2. Кюстендил попада в "Рила еко" с център Дупница заедно с Бобов дол, Сапарева баня, Невестино и Трекляно, припомни пред Радио София кметът на общината Петър Паунов.
През 2011 г. Община Дупница взема решение да бъде изграден завод за третиране на отпадъците от 6-те общини. Следващото ръководство на тази община обаче се отказва и решава да има депо в с. Джерман.
"От този момент започнаха протестите, блокиране на Е79, стачки, политиканстване. През цялото това време – даже от 1999 г., Община Кюстендил чака. Даже сме предложили изграждане на претоварна станция със системи за рециклиране и компостиране в сметището до с. Радловци. Опитвахме да привлечем частни инвестиции, да лицензираме друга площадка. МОСВ казва "Не!" Чак през 2018 г. започна процедура", обясни Паунов.
Тази площадка с пълна, модерна инсталация е на финален етап. Трябва да е готова до края на 2022 година.
Снимка: kustendil.info
Спор е възникнал, защото на сепарирания отпадък не се дължат отчисления – около 8 млн. лв. Държавата обаче печели делото за това. През 2017 г. по европейски изисквания се закрива сметище, рекултивирано "по образцов начин". Тоновете смет обаче никой не иска да приеме – нито в Перник, нито в Самоков. И започват проверки и санкции.
"Ние останахме единствени без регионално депо, без рециклираща и компостираща инсталация и без възможност дори да депонираме някъде", посочи с болка кметът.
Общината събира 1,5 млн. лв. от такса смет, то тези средства вече стават недостатъчни дори само за извозването на боклука.
"В цяла България регионалните депа са изградени с държавни и европейски средства, ние стоим като… роби. Готови сме да вдигнем такса смет като заработи инсталацията. А държавата иска сега да вдигнем данъците, за да извозваме отпадъка на 100-150 километра", допълни още Петър Паунов.
Чуйте целия разговор с него.
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..