Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куклен и площаден театър докосва Созопол с Международния фестивал "Арлекино и Марионета"

Снимка: Радио София

От 5-и до 10-и август, в гр. Созопол ще се проведе четвъртото издание на Международeн фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета", на който се представят българските и европейски достижения в областта на професионалното куклено изкуство и площадния театър.

Наред с българските участници са и испанската театрална формация „Каскай", куклен театър „Маозора" от Португалия, „Театро де ла Юта“ от Италия, а постановките освен в Созопол ще се играят и в Черноморец, където също ще бъде изградена сцена. 

Зад фестивалата стои името на Мариета Ангелова - основател на театрална къща „Мариета и Марионета“.

Театърът се е родил на площада, а аз като театрален режисьор смятам, че най-важното нещо е именно това – театърът да достигне до всички хора. Затова нашият фестивал "Арлекино и Марионета" ще бъде открит с една народна приказка – „Дядовата ръкавичка“, на 5 август, на амфитеатър „Аполония“ в Созопол, от 20.30 часа“, каза в предаването „Радиокафе“ Мариета Ангелова.


В програмата, освен представления, са включени ателиета за изработка на кукли, лекции, изложби, театрално шествие и др. Антония Начева, докторант във Факултет класически и нови филологии – „Индология“, ще изнесе лекция за съвременния индийски площаден театър.

„Той се корени още във ведите, когато са се разигравали тези религиозни мистерии и тези жреци са били като едни своеобразни актьори, които представляват боговете. Това всъщност е коренът на индийския театър и на класическия санскритски театър. Те искат да създадат едно усещане, като блаженство, което да предадат на зрителите“, добави Антония Начева.

На фестивала можем да видим представления на над 300 години. Куклените спектакли, играни на площада, където може всеки да ги види, носят популярността на това изкуство, смята Мариета Ангелова.

Фестивалът се провежда със съдействието на Министерството на културата и община Созопол. Фестивалът няма конкурсен характер и е с вход свободен.

Подробности можете да чуете в интервюто на Ива Дойчинова с Мариета Ангелова и Антония Начева.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добромир Живков

"Форум", 18.09.25: Еднопосочни партийни комплименти, плаващи политически пясъци

В деня, когато мнозинството депутати отхвърли поредния вот на недоверие на правителството, гост на "Форум" е Добромир Живков , управител на социологическа агенция "Маркет линкс". Пред Лъчезар Христов социологът коментира началото на есенния политически сезон, очаквания неуспех на петия вот, взаимоотношенията между партии и изявления на техни..

публикувано на 18.09.25 в 18:15

Пак се ваксинираме срещу Covid-19 – само по желание, в РЗИ

От следващия вторник в Регионалните здравни инспекции ще има ваксини срещу Covid-19 за безплатна имунизация на желаещите, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Доставени са над 47 хиляди дози ваксини. Около 4000 дози са осигурени за деца на възраст от 6 месеца до 11 години. Ваксинацията ще става след предварително записване, а..

публикувано на 18.09.25 в 16:59

Деца без родителски грижи кандидатстват за стипендии с успех и есе

За 21-ва година фондация "Благотворител" обявява конкурс за стипендии по програма "Постигам по-висок успех" . До 15 октомври т.г. за тези стипендии могат да кандидатстват деца и младежи, лишени от родителски грижи – ученици от 8. до 12. клас, както и студенти първокурсници. Стипендиите на обща стойност 720. до 1350 лв. ще бъдат..

публикувано на 18.09.25 в 16:56

Бил Гейтс и Стив Джобс разговарят за бъдещето в премиера на Народния театър

"Бил Гейтс и Стив Джобс разговарят за бъдещето на информатиката"  е трети проект на режисьора Иван Пантелеев с актьорската трупа на Народния театър "Иван Вазов". Отново в центъра на спектакъла стои Човекът, изправен пред предизвикателствата на времето, в което живее. Този път вниманието е насочено към промените, които настъпват в..

публикувано на 18.09.25 в 16:45
Емилия Стоянова

Емилия Стоянова описва в книга "Новите правила в любовта"

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с Емилия Стоянова – тя е консултант по взаимоотношения и автор на книгата "Новите правила в любовта – как да срещнем точния човек" . “Това е четвъртата ми поред книга. Всяка от тях е свързана с любовта, връзките и как да намерим правилния за нас човек, за да бъдем щастливи. Този път съм..

публикувано на 18.09.25 в 16:30
Д-р Мария Трифонова

В България се отчита бум на енергия от слънце, от вятър делът остава оскъден

След 2022 г. България преживява соларен бум – само през 2023 г. бяха въведени над 1300 мегават часа нови мощности, а в определени часове слънцето вече покрива до 80% от потреблението. Това води до по-ниски разходи, по-ниски емисии и по-чист въздух. Силната  концентрация върху соларната енергия обаче измества фокуса от другите..

публикувано на 18.09.25 в 16:10

България се включва в международната инициатива "Заедно за мир"

На 21 септември България се включва в международната инициатива "Заедно за мир“. Едновременно, на четири континента, хора от различни държави ще се обединят в обща молитва за хармония и единство. Инициативата започва в Унгария през 2020 г. като част от движението "Силата на жените“, сподели пред Радио София Любомир Дренски от Фондация..

публикувано на 18.09.25 в 15:55