От "Спаси София" перманентно получават сигнали и реагират за идентифицирането на изоставени автомобили в крайните столични квартали и информиране на общинските органи. Последната акция доброволците на организацията се провели в Бояна, разказа Александър Колев в студиото на Радио София.
Заснети са 15 изоставени автомобила на пешеходните входове към Витоша, което не само загрозява средата, но и затруднява свободния достъп до планината.
"Тези автомобили са частни и се намират по тротоари, в паркове и градини. Затрудняват и велосипедисти, и майки с колички", изтъкна Колев.
Той припомни, че последната промяна в съответната наредба съкрати срока за премахването на такива автомобили от 27 на 6 месеца.
Това е право на районните администрации. След като се забележи такъв, излязъл от употреба автомобил, той се стикира и ако собственикът не го премести до 3 месеца, ненужната машина се премества принудително.
"Всъщност, с тези акции най-голямата ни цел е да покажем на гражданите, че с малки стъпки те могат да подобрят междублоковото си пространство и градската среда като цяло", посочи още Колев.
Той отговаря за "Люлин", но се оказало, че за квартала с около 150 000 жители в районната администрация отговаря само 1 човек за стикиране на такива автомобили. Едва ли се обработват повече от 15% от подаваните сигнали, смята още доброволецът от "Спаси София".
От организацията работят за достъпа до Витоша и по други направления – чрез градския транспорт, лифтовете и чрез зелените клинове (парковете и градините в самия град).
Чуйте целия разговор с Александър Колев от "Спаси София".
Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема “125 години Спешна медицинска помощ в България“. Номиналната стойност на монетата е 10 лева. Цената на монетата при пускане в обращение е 180 лева (92.03 евро). Автор на художествения проект е Светлин Балездров, а тиражът е 4000 броя. Монетата ще се продава в..
Столичната община ще осигури средства за изграждане на наземен буферен паркинг при бъдещата метростанция "Витиня“ в район "Подуяне“. Буферният паркинг ще е с капацитет около 400 места. Теренът е общинска собственост, а дружеството, което оперира буферните паркинги в София ще изгради съоръжението със средства, осигурени от бюджета на СО. Това..
Кофите за боклук в "Люлин" и "Красно село" преливат, сигнализират жители на двата района. До кризата с боклука се стигна, след като изтече договорът на досегашната фирма, а новите оферти са за двойно по-висока цена. Пред Радио София кметът на район "Красно село“ Цвета Николаева обясни, че до момента в района никога не е съществувал подобен..
Център с лаборатория за изследване на аутизма беше открит във Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Освен задълбочена изследователска работа в сферата на аутизма, Центърът ще предлага и консултации за семейства, в които има деца от аутистичния спектър. Центърът е изграден със средства..
Облачността продължава да е значителна. Валежи от дъжд ще има в източните и северните райони от страната. В югозападните и южните централни части от страната валежите ще отслабнат, но с прекъсване все още на места ще превалява. Ще духа умерен и временно силен вятър от запад-северозапад, а в североизточните райони – от север-североизток...
"Форум" започва новата седмица със социолога от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев . Той се спря и коментира следните теми: Динамика и повишени градуси в началото на политическия сезон (вот на недоверие, дебатите излязоха и извън пленарната зала). След кризата в доверието към институциите , несправянето с бедствията (безводие, наводнения) добре..
Всяка година Столичната община изпълнява програмата си за почистване на речните корита, извършвана в определени срокове и с нея се цели превенция при наводнения и подобряване на градската среда. За тази година ще бъдат обхванати 71 километра от реки и дерета в урбанизираните територии на града. "В настоящия момент сме стигнали до с...