Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вертикалните градини са новите тенденции в озеленяването

Снимка: greengarden.bg

Зелен град ли е София и на ниво ли е поддръжката на парковете? Какво е озеленяването на бъдещето, какви са умните технологии в зелените системи, подробности пред Радио София разказа ландшафтният архитект Ивайло Петров, собственик на фирма за озеленяване, която е специализирана в създаването на вертикални градини. Поради липсата на площ тенденцията е градовете да се развиват в посока нагоре, което е скъпо начинание и изисква влагането на повече средства и технологии, а има и законови затруднения.

По думите му, вертикални паркове вече има и в сграда София на бул. "Г.М.Димитров", като в нея са съчетани всички видове озеленяване . Той сподели, че подобни проекти много мащабно от десетилетия се реализират в Сингапур, а покривното и вертикално озеленяване е заложено и в образованието.

"В центъра е невъобразима красота откъм паркове, вертикални градини, цели сгради мастодонти озеленени от главата до петите, както и вътре интериорно. Но просто те имат един много специфичен климат, който тук ни възпрепятства да ги правим умело и бързо, и инвеститорите са предубедени заради ниските зимни температури от минус двадесет, минус двадесет и пет. Ние имаме едни доста екстремни ниски температури, които могат да унищожат един проект за милиони буквално за един месец", коментира арх. Петров.

Той сподели, че инвестицията е скъпа и затова вертикалните градини и паркове не са често срещани, но тенденцията е цената да пада. Освен това отбеляза, че покривните и вертикални градини играят ролята на термозащита на сградата и затова световноизвестните сертифициращи компании сертифицират такива сгради, като по-екологични и по-щадящи природата.

"На мен тук ми е най-голямата болка, че вертикалните градини в България не се признават за процент озеленяване и инвеститорите нямат стимул да ги правят", посочи арх. Петров и допълни, че София е доста зелена столица с много паркове, а другото ни предимство е, че сме богати на водни източници, като на територията на града има над 300 каптирани водоизточника.

По думите му, освен ролята на термоизолация, покривната градина може да бъде място за отдих и дори на нея да се поставят кошери с пчели. Освен това, зелените площи на покрива абсорбирайки и изпарявайки дъждовните води допринасят за микроклимата на столицата. Той отбеляза, че озеленяването на София е достатъчно, но някои закони и наредби се нуждаят от промяна, тъй като парковете ни не са добре поддържани.

Относно новите технологии в парковото строителство, той коментира, че има много нови поливни системи, които не позволяват да има преразход на вода, след като климатичните промени са вече факт.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54