Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вертикалните градини са новите тенденции в озеленяването

Снимка: greengarden.bg

Зелен град ли е София и на ниво ли е поддръжката на парковете? Какво е озеленяването на бъдещето, какви са умните технологии в зелените системи, подробности пред Радио София разказа ландшафтният архитект Ивайло Петров, собственик на фирма за озеленяване, която е специализирана в създаването на вертикални градини. Поради липсата на площ тенденцията е градовете да се развиват в посока нагоре, което е скъпо начинание и изисква влагането на повече средства и технологии, а има и законови затруднения.

По думите му, вертикални паркове вече има и в сграда София на бул. "Г.М.Димитров", като в нея са съчетани всички видове озеленяване . Той сподели, че подобни проекти много мащабно от десетилетия се реализират в Сингапур, а покривното и вертикално озеленяване е заложено и в образованието.

"В центъра е невъобразима красота откъм паркове, вертикални градини, цели сгради мастодонти озеленени от главата до петите, както и вътре интериорно. Но просто те имат един много специфичен климат, който тук ни възпрепятства да ги правим умело и бързо, и инвеститорите са предубедени заради ниските зимни температури от минус двадесет, минус двадесет и пет. Ние имаме едни доста екстремни ниски температури, които могат да унищожат един проект за милиони буквално за един месец", коментира арх. Петров.

Той сподели, че инвестицията е скъпа и затова вертикалните градини и паркове не са често срещани, но тенденцията е цената да пада. Освен това отбеляза, че покривните и вертикални градини играят ролята на термозащита на сградата и затова световноизвестните сертифициращи компании сертифицират такива сгради, като по-екологични и по-щадящи природата.

"На мен тук ми е най-голямата болка, че вертикалните градини в България не се признават за процент озеленяване и инвеститорите нямат стимул да ги правят", посочи арх. Петров и допълни, че София е доста зелена столица с много паркове, а другото ни предимство е, че сме богати на водни източници, като на територията на града има над 300 каптирани водоизточника.

По думите му, освен ролята на термоизолация, покривната градина може да бъде място за отдих и дори на нея да се поставят кошери с пчели. Освен това, зелените площи на покрива абсорбирайки и изпарявайки дъждовните води допринасят за микроклимата на столицата. Той отбеляза, че озеленяването на София е достатъчно, но някои закони и наредби се нуждаят от промяна, тъй като парковете ни не са добре поддържани.

Относно новите технологии в парковото строителство, той коментира, че има много нови поливни системи, които не позволяват да има преразход на вода, след като климатичните промени са вече факт.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелената зона за паркиране в район "Възраждане" ще се разшири

Становището с подписка за въвеждане на зелена зона в столичния ж.к. "Сердика" ще внесе в Столичния общински съвет, съобщава "с огромна радост и удовлетворение" кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев. По думите във фейсбук профила му, хиляди хора от квартал "Сердика" са се включили в подписката с искане за въвеждане на платена зона...

публикувано на 10.07.25 в 08:18

Четвъртък започва с по-ниски температури и променлива облачност

През днешния ден облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България, съобщават от Националния институт по метеорогия и хидрология.  Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от..

публикувано на 10.07.25 в 06:45
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45