Ако доскоро имаше скептици, които отричаха проявите на глобалното затопляне, тази година те получиха доста доказателства. Цяла Европа (и не само) страда от суши, пожари, големи жеги.
Жителите на големите градове пък се срещат с един особен феномен, който учените наричат „градски топлинен остров“.
Здравите хора не обръщат особено внимание на горещините, но те се отразяват осезаемо върху децата, възрастните и болните.
"При тях по-високите температури водят до по-висока смъртност", отбеляза в студиото на Радио София арх. Любо Георгиев от Сдружението за градски политики. Той разясни, че не е добра практика – каквато се наблюдава в София – след ремонт на булевард, например, да има много асфалт и бетон и почти никаква растителност.
▲ Снимка: Александър Петров, Сдружение за градски политики
"Това често повишава температурата спрямо околната среда. Ако под дървата е 25 градуса, на асфалта можем да отчетем 45. Това е топлинен остров – загряването на градската среда вследствие на използваните материали, презастрояването, липсата на зеленина и вода, вида транспорт, който използваме. В сравнение със Софийското поле, да не говорим за Витоша, столичани живеят върху котлон", обясни още Георгиев.
И обнадежди: Все още не е късно за промяна.
В големия град се получава мини парников ефект, с който още повече се задържа температурата през лятото. Тази температура ускорява и газовите процеси във въздуха. Така негативният ефект върху човешкото здраве се увеличава.
Топлинен остров обикновено се отчита с няколко градуса повече в центъра на града, отколкото в покрайнините. Той е резултат от доста процеси, следствие от човешката дейност, допълни климатологът Лидия Витанова (►) , която от 2019 работи като изследовател-консултант в Япония.
По думите ѝ, освен с дискомфорт, този феномен се отразява и на физическото и психическо здраве на човека, на неговата работоспособност, емоции и дейност.
От нас, хората, зависи дали ще се направи промяна, изтъкнаха експертите. За целта човек първо трябва да е добре информиран и след това съзнателно да избере начина на живот и придвижване, пестенето на енергия, засаждането на дървета.
Трябва властта и институциите да вземат и осъществяват координирани решения в тази насока, да има действащи политики конкретно за нашата столица.
Ефектът ще се усети след няколко години, но трябва да се тръгне – стъпка по стъпка.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.
(▲) Арх. Любо Георгиев и Ива Дойчинова
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..