Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации

5
Фестивал "Генномодифицирани птици", посветен на Михаил Големинов
Снимка: Лили Големинова/Радио София

Анжела Тошева и Иван Керековски за фестивала "Генномодифицирани птици", чието първо издание тече в момента в с.Антон:

"Фестивалът е замислен с Михаил Големинов. Още в 2009 решихме, че можем да направим нещо по-различно с музика, която няма нищо общо с тази, която звучи наоколо. Беше много налудничаво. Михаил направи къщата, която купихме в Антон възможна за живеене. Сега стават 6 месеца, откакто го няма и фестивалът е в негова чест. Произведенията му се раждаха в този двор. Той има произведение от 2012 "Утринна песен за генномодифицирани птици", написано бе по поръчка на БНР и представено във фестивал във Франция.

Михаил избра мястото за сцена, заедно със сина ми я направиха заедно. Фестивалът представя и първото, и последното му произведение. Без читалището фестивалът нямаше да се случи - с моралната подкрепа, с мястото за концертите. До пандемията Михаил тук преподаваше на няколко дечица пиано и китара. Имаха страхтна емоционална връзка. Исках тя да се запази и след смъртта му. Той не обичаше да създава спокойност. Казваше "не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации, генерирам атмосфера, в която да се потопи аудиторията." 

По повод 125 годишнината от рождението на Барток решихме да направим нещо повече. Михаил бе написал пиеса за мултимедия и филхармония. Това се водеше като нещо неочаквано и нетипично, първият случай в историята на Софийската филхармония да се синхронизира с екран на сцената.Пиесата бе с хумористични елементи, но с характерния за Михаил разтърсващ финал, идеята му бе разработена с електроника. Сърцето на Барток се казва композицията, беше изпълнена в препълнена зала България под палката на един прекрасен унгарски диригент, който днес е едно от най-големите им имена, после бе забравена и на нас този фестивал ни позволи да я представим в ретроспекция."

"Една от привилегиите ни е да имаме занаяти, осъзнавам какво богатство е било да правя нещата на Мишо и майка ми (Анжела). Той бе направил толкова неща, че и самите ние не ги знаехме. Мишо бе с нас и с мястото. Усетих, че щафетата минава и в следващото поколение. Произведенията му знаеше как да звучат, но музиката сама се пишеше по време на представането ѝ вчера. Дори и врабченцата и кучетата, които лаеха, участваха в произведението. Росен (Идеалов) ми сподели, че тази музика е пасторална. Тя дава повече въображение и хоризонти в сравнение с това, което се слуша в момента. Но едното не може без другото, затова имаме още и романи, и свещи."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28

Linares Live е дългоочакваният дебют на перуанския певец

Дългоочакваният дебют на перуанския певец Алекс Линарес с новият му соло проект се казва Linares Live . Фронтменът на най-известната формация за салса в България - Манго Дуенде, ще изпълни любими латин-поп песни заедно с авторските си композиции в компанията на музикантите: Калин Жечев - пиано, Борис Таслев - бас, Борислав Бояджиев "Борче" -..

публикувано на 18.05.24 в 10:19