Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации

5
Фестивал "Генномодифицирани птици", посветен на Михаил Големинов
Снимка: Лили Големинова/Радио София

Анжела Тошева и Иван Керековски за фестивала "Генномодифицирани птици", чието първо издание тече в момента в с.Антон:

"Фестивалът е замислен с Михаил Големинов. Още в 2009 решихме, че можем да направим нещо по-различно с музика, която няма нищо общо с тази, която звучи наоколо. Беше много налудничаво. Михаил направи къщата, която купихме в Антон възможна за живеене. Сега стават 6 месеца, откакто го няма и фестивалът е в негова чест. Произведенията му се раждаха в този двор. Той има произведение от 2012 "Утринна песен за генномодифицирани птици", написано бе по поръчка на БНР и представено във фестивал във Франция.

Михаил избра мястото за сцена, заедно със сина ми я направиха заедно. Фестивалът представя и първото, и последното му произведение. Без читалището фестивалът нямаше да се случи - с моралната подкрепа, с мястото за концертите. До пандемията Михаил тук преподаваше на няколко дечица пиано и китара. Имаха страхтна емоционална връзка. Исках тя да се запази и след смъртта му. Той не обичаше да създава спокойност. Казваше "не прокарвам идеи, а създавам артистично-музикални ситуации, генерирам атмосфера, в която да се потопи аудиторията." 

По повод 125 годишнината от рождението на Барток решихме да направим нещо повече. Михаил бе написал пиеса за мултимедия и филхармония. Това се водеше като нещо неочаквано и нетипично, първият случай в историята на Софийската филхармония да се синхронизира с екран на сцената.Пиесата бе с хумористични елементи, но с характерния за Михаил разтърсващ финал, идеята му бе разработена с електроника. Сърцето на Барток се казва композицията, беше изпълнена в препълнена зала България под палката на един прекрасен унгарски диригент, който днес е едно от най-големите им имена, после бе забравена и на нас този фестивал ни позволи да я представим в ретроспекция."

"Една от привилегиите ни е да имаме занаяти, осъзнавам какво богатство е било да правя нещата на Мишо и майка ми (Анжела). Той бе направил толкова неща, че и самите ние не ги знаехме. Мишо бе с нас и с мястото. Усетих, че щафетата минава и в следващото поколение. Произведенията му знаеше как да звучат, но музиката сама се пишеше по време на представането ѝ вчера. Дори и врабченцата и кучетата, които лаеха, участваха в произведението. Росен (Идеалов) ми сподели, че тази музика е пасторална. Тя дава повече въображение и хоризонти в сравнение с това, което се слуша в момента. Но едното не може без другото, затова имаме още и романи, и свещи."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50