До края на август се сформира отборът за второто българско участие в Световната купа по предприемачество (СКП). Това е едно от най-големите и разнообразни състезания за представяне на стартиращи компании и програми за подкрепа от този вид, включващо повече от 370 000 предприемачи от над 200 държави. Наградите могат да променят живота на победителите, уверяват организаторите. От стартирането си през 2019 г. СКП е раздала 3 млн. щ. долара парични награди, 150 млн. долара награди в натура и е предоставила възможности на предприемачи на всички нива.
СКП е световен конкурс, който се провежда за четвърти път, обясни пред Радио София доц. Тодор Ялъмов (▼) – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и член на журито, което ще определи българския отбор.
Съществуват три категории:
България ще участва с три отбора във всяко от направленията. Те ще се състезават за влизане в световния Топ 100, които вече отиват на финалите в Рияд, Саудитска Арабия. Финалистите ще имат менторски сесии и срещи с инвеститори
"Не е достатъчно да копираш успешни модели. Трябва да има иновативен елемент в това, което представяш, и да удовлетворяваш някакви нужди. И да не стигнеш до наградния фонд, дори само класирането в първите 100 може да ти донесе инвеститорска подкрепа и успех. Дава ти увереност, добра обратна връзка. Затова и Олимпийският принцип е много важен", каза още Ялъмов.
За кандидатстване в българския отбор изискването е фирмата да е регистрирана у нас и да не е на повече от 7 години.
При първото си участие в СКП България със своя отбор по социално предприемачество е успяла да се класира в Топ 100.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..