Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо не трябваше да спират конкурсите за училищни директори?

Има значение дали кандидатстваш да ръководиш голяма гимназия или малко училище, затова е важна концепцията
Снимка: Здравка Маслянкова

Десет водещи граждански организации в образованието апелират Министерството на образованието и науката (МОН) да продължи промяната в начина на подбор на училищните ръководители.

Във връзка с временното спиране на Наредба 16 от 1 юли 2022 г. за провеждане на конкурси за заемане на длъжността "директор", те изпратиха писмо до служебния министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов със становище, което е подкрепено и от Сдружението на директорите в средното образование в Република България - едно от двете големи обединения на училищни директори.

"Досегашната практика беше директорите са покриват формални критерии като 5 години училищен стаж, магистърска степен, българско гражданство и т.н. Препитването беше върху нормативната уредба в областта на образованието. Новите идеи включват представяне на концепция за развитие на училището, за което се кандидатства, както и тест за т.нар. "меки умения" – комуникация, мотивация, работа в екип и пр., разясни пред Радио София Люба Йорданова, специалист "Стратегически партньорства" в "Заедно в час" – една от 10-те организации, подписали становището.

Започнали са конкурси, но заради жалба от кандидат Върховният административен съд е спрял изпълнението до изясняване на казуса.

Наредбата може да се допълни с критерии и начини за измерване на меките умения, за които съдът смята, че са субективно възприемани, а не да се отхвърля нормативният документ, допълни Йорданова.

В момента конкурсите за директори са замразени.

Неправителствените организации са събрали добри практики от други страни и са готови да съдействат на МОН, ако оттам ги повикат, каза още експертът.


"Добрите директори са точно тези, които умеят да общуват, да сплотяват екипа в училището, да проявяват емпатия. Дори и от уважение към колегите, които са се готвили за конкурса за директори, не трябваше да се спира процедурата", заяви Асен Александров, директор на 51. средно училище „Елисавета Багряна“ в София, председател на Сдружението на директорите в средното образование.

Александров е с около 25-годишен директорски опит. Той обясни, че липсата на изискване за концепция досега водеше до кандидатстване едновременно в много училища.

При избора на директорите дори трябва да участват учителите и родителите, допълни още Асен Александров.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20