Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн проучване търси проблемите на украинските бежанци

Снимка: fra.europa.eu

От Центъра за изследване на демокрацията съобщават, че в 10 европейски държави започва онлайн проучване за хората, потърсили убежище след началото на войната в Украйна. Само в България броят на потърсилите спасение е над 85 000. Целта на изследването е да изведе препоръки за подобряване на процедурите по приемане и подкрепа от страна на Европейските институции и държавите. Въпросите в проучването обхващат теми, свързани с работа, образование, настаняване и здравно обслужване на хората, принудени да напуснат дома си заради войната.

Подробности за инициативата пред Радио София разказа Мариян Събев от Център за изследване на демокрацията. Анкетата ще продължи до 20 септември 2022 г. и се организира от Агенцията на ЕС за основните права. Тя е насочена към украинските бежанци и граждани от трети страни, които са напуснали Украйна непосредствено след началото на военните действия.

"Войната принуди милиони хора да потърсят сигурност за себе си и семействата си, а целта на проучването е да установи какви са премеждията, с които те са се сблъскали по пътя към страните от ЕС и как са били приети, когато са пристигнали", отбеляза Събев.

Той уточни, че освен това следва да се обърне внимание и на въпросите свързани с езиковата бариера, както и на нивото на владеене на чужди езици. Тази информация ще е много полезна на държавите членки на ЕС, когато оформят програмите си за интеграция на тази огромна група от хора.

"Скоро започва учебната година а все още районните инспекторати по образованието в страната приемат заявления за записване на украински деца в нашите училища. Възможно е предвид езиковата бариера да се наложи обособяване на специализирани паралелки, наемане на учители, които да могат да преподават българската образователна програма на тези деца на достъпен за тях език", отбеляза Събев.

Той заяви, че анкетата се намира на страницата на Агенцията на ЕС за основните права, както и на фейсбук страницата на Центъра за изследване на демокрацията. Тя е достъпна на три езика - украински, руски и английски.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник организират от район "Изгрев" по повод Деня на българския спорт

На 22 май район "Изгрев" на Столична община ще отбележи Деня на българския спорт с разнообразни спортни активности за деца от 7 до 17 години. Инициативата бе предвидена за утре, 16 май, но лошото време бе причина празникът да се реализира с по-късна дата. Събитието ще открие кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.   В партньорство с..

публикувано на 15.05.24 в 17:31
Д-р Николай Стоилов

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно и.д. директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски", след като досегашният управител на лечебното заведение д-р Дечо Дечев отказа удължаване на договора му до провеждането на конкурс. Д-р Стоилов е част от екипа на Клиниката по ревматология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" от 2011 г. Той..

публикувано на 15.05.24 в 17:24
Александра Александрова-Сани(в средата) с Крис Илиев и Деси Попова

Александра Александрова - Сани за пътя към успешната реализация в чужбина и семейните ценности

Александра Александрова - Сани е психолог, която живее и работи в Англия. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за своя житейски и професионален път. Ето какво ни сподели Сани: "Работя в Националната пробация във Великобритания, където водя групи на хора извършили престъпления. Целта на нашата работа е да помогнем на..

публикувано на 15.05.24 в 16:55

В София се състоя Международна конференция "България в еврозоната, кога?"

България е член на Европейския съюз, но не и на еврозоната. Въпреки това страната изрази стремежа си да приеме еврото през 2025 г. Дали, кога и как ще се случи това? За да отговорят на тези въпроси, Асоциацията на почетните консули в България (АПКБ), Българската CFA Асоциация и Асоциацията на банките в България (АББ) организираха конференцията..

публикувано на 15.05.24 в 16:52

Как да се избегне спонтанен аборт

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско..

публикувано на 15.05.24 в 16:14

За 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите

На 18 май 2024 г., за 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите. Инициативата се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община. И тази година, жителите и гостите на столицата ще имат безплатен достъп до редица изложби, концерти, работилници, филми и обиколки с екскурзовод в..

публикувано на 15.05.24 в 15:26

С изложбата "310 години пишеща машина" НПТМ отбеляза 67 години от създаването си

На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване. По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа..

публикувано на 15.05.24 в 15:03