Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решенията са ни в задния двор

Павлина Радославова
Снимка: радио София

Prepodavame.bg е проектът на „Заедно в час“, който подкрепя учителите и им дава достъп до ресурси и инструменти, разработени от учители за учители. Подробностите в интервюто ни с Павлина Радославова от организацията:

"Вече 12 години работим за това всяко дете да има достъп до качествено образование. Всеки един от нас има място в това. Пътят ми там започна от 2016, Prepodavame.bg привлича общност от хора, които се свързват чрез образованието. Това не е работа на половин работен ден, хората си я носят вкъщи. Ножицата на възможностите се отваря. Но учителят може да създаде за децата възможностите, които те нямат у дома. Ние не сме обезсилени.

Проектът е платформа, събираща много знания как един учител може да преподава по-добре. Тя дава успешните истории за инициативи, за добри практики както от българските класни стаи, така и от световните постижения.  

Благодарение на партньорството ни с ГуудГейм увеличихме броя на авторите на сайта, осъществихме видеокурсове, имаме човек, отдеден на маркетинга. Силно е създаването на общност около един такъв проект. Хората споделят истории. Общността търси и иска да се подобрява. Почваме с малки стъпки. Ако не разполагаш с ресурс, го търсиш в интернет-пространството. Да си откраднеш някоя идея, да я тестваш. Решенията са ни в задния двор, трябва да ги използваме.

Имаме специална рубрика как да подобрим комуникацията с родителите. Добрите практики са изключително важни. Един учител бе направил виртуална версия на неговото училище в началото на пандемията.

"Училище за пример" е втората програма, която създадохме. Подкрепяме цели училищни екипи в усвояването на нови управленски методи и осъвременяване на преподаването. Как училището да бъде обърнато към учениците и как учителите да се чувстват по-добре. Програмата работи за създаването на по-добра среда с подкрепа от ментори. Ценното е във външния поглед. Насочеността е към формалните и неформалните лидери. Социално-емоционалното учене е много важно. Как учениците сами да си намерят информацията, учителят само да ги навигира. Включително умения, свързани с медийната грамотност, предметите да могат да се обвържат интердисциплинарно."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Транспортът в София се управлява от хора, които водят семейни войни помежду си

Каквито са хората в живота, такива са и зад волана. Така Богдан Милчев от Института за пътна безопасност коментира темата за безопасността по пътищата в София. Той добави, че хората, които не спазват и заобикалят правилата в живота, пренасят това и на пътя. "И няма значение дали си шофьор на градския транспорт или си шофьор на личния си..

публикувано на 18.03.25 в 10:52

Всеки петък жители на "Княжево" ще излизат на протест заради пътната безопасност в квартала

Жителите на "Княжево“ ще излизат всеки петък на протест заради постоянните пътнотранспортни произшествия в квартала, каза пред Радио София Любо Стефанов от гражданската инициатива "Княжевецъ“. Преди дни две 13-годишни момичета бяха блъснати, пресичайки на зелен светофар на бул. "Цар Борис III“, при трамвайното депо. "Протестът се корени много..

публикувано на 18.03.25 в 09:38

Продължава акцията за даряване на кръв за пострадалите от Кочани

И днес продължава кръводарителската акция на Българския червен кръст в подкрепа на пострадалите при пожара в Кочани млади хора, които бяха приети за лечение у нас. В София кръв ще може да се дари в спешната болница "Пирогов", в рапортната зала на втория етаж, от 9 до 14 часа. Десетки дариха кръв пред "Пирогов" за пострадалите в Кочани..

публикувано на 18.03.25 в 08:39

Зимата се завръща с ниски температури и сняг

Днес ще преобладава облачно време. На много места ще има валежи от сняг, в Горнотракийската низина и по Черноморието - от дъжд и сняг, съобщиха от НИМХ. Ще продължи да духа до умерен, в източните райони и временно силен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 0° и 5°, в крайните югозападни райони до 7°-8°, в София - около 2°...

публикувано на 18.03.25 в 07:35
Бдение в памет на загиналите при пожара в дискотека в град Кочани се проведе пред посолството на РСМ

"Форум", 17.03.25: "Това, което правим за пострадалите в Кочани, все едно го правим за себе си"

През новата седмица коментатори във "Форум" са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов . Днес те обсъждаха следните теми: След решението на Конституционния съд и разместванията в парламента . От излезлите наяве изборни манипулации към по-малко доверие във вота и желание за участие на гражданите. Отзвук на..

публикувано на 17.03.25 в 18:35
Д-р Диана Христова

Д-р Диана Христова: Да научим организма "да не обръща внимание" на алергените

Сезонните алергии през пролетта са повтарящи се състояния много наподобяващи настинката или хремата. Свързани са с течащ, запушен нос, със сърбежи и отоци по лицето, кашлица, дори и с обрив по тялото. В започналия поленов сезон тези симптоми се появяват, когато причинителите достигнат и задминат определен праг на поносимост от човешкия..

публикувано на 17.03.25 в 17:35

ВУЗФ организира поредна безплатна академия за ученици от X до XII клас

За поредна година Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) организира безплатна финансова академия за ученици от X до XII клас . Много млади хора завършват без базови познания за това как да управляват бюджета си, как да разпознават финансови измами или как да вземат информирани решения за бъдещето си. Именно затова ВУЗФ, като..

публикувано на 17.03.25 в 16:57