Шести септември 1885 година е сред най-свидните дати от по-новата ни българска история. След Берлинския конгрес (лятото на 1878 г.) българският народ е разкъсан на 5 части. От територията ни са дадени земи с българско население на Румъния, на Сърбия, формират се Княжество България и Източна Румелия, и остават Македония и Одринско. Съединението е една от първите стъпки за обединение на българите – идеал, който и до момента не сме постигнали.
Това коментира пред Радио СофияСтоян Тачев от сдружение "Българска история".
Тачев е автор е на "Непобедимата конница: Първа конна дивизия в битката за Добруджа", "1885. Спомени на съвременници", "1876. Спомени на съвременници", а съвсем скоро е излязла и книгата му "Ураганен огън. Епопеите при Тутракан и Добрич - 1916".
В една от своите разработки Тачев е събрал спомените на над 60 съвременници на събитията отпреди 137 години – образуването на Княжество България и Източна Румелия; съпротивата на българите спрямо някои разпоредби на Берлинския конгрес; сформирането на комитетите "Единство"; стига и до февруари 1885-а, когато Спиро Костов от град Велес отива при Иван Андонов – един от дейците на Съединението, и предлага да се направи комитет за присъединяване на Македония към България.
"Това, което малко хора знаят, е, че нито Русия, нито Австрия, нито Германия са имали нещо против нашето Съединение. Русия обаче смята, че моментът не е този и реагира много остро. Изтегля почти всички командни офицери от българската армия", допълни Тачев, разказвайки още подробности.
Неговата последна книга е посветена на Добруджа, част от която след Букурещкия мирен договор от 1913 г. попада в границите на Румъния.
Българските книги от библиотеките са запалени, българските църкви са иззети, а българските учители – прогонени от тези земи.
В "Ураганен огън. Епопеите при Тутракан и Добрич - 1916" се разглеждат и събитията преди България да участва в Първата световна война, за подготовката на Трета армия, както и спомени на участници в дните от 1 до 7 септември включително, конницата на Иван Колев и т.н.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..