Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Тачев: Духът на българското Възраждане ще ни придвижи напред

Стоян Тачев
Снимка: Радио София

Шести септември 1885 година е сред най-свидните дати от по-новата ни българска история. След Берлинския конгрес (лятото на 1878 г.) българският народ е разкъсан на 5 части. От територията ни са дадени земи с българско население на Румъния, на Сърбия, формират се Княжество България и Източна Румелия, и остават Македония и Одринско. Съединението е една от първите стъпки за обединение на българите – идеал, който и до момента не сме постигнали.

Това коментира пред Радио СофияСтоян Тачев от сдружение "Българска история".

Тачев е автор е на "Непобедимата конница: Първа конна дивизия в битката за Добруджа", "1885. Спомени на съвременници", "1876. Спомени на съвременници", а съвсем скоро е излязла и книгата му "Ураганен огън. Епопеите при Тутракан и Добрич - 1916". 

В една от своите разработки Тачев е събрал спомените на над 60 съвременници на събитията отпреди 137 години – образуването на Княжество България и Източна Румелия; съпротивата на българите спрямо някои разпоредби на Берлинския конгрес; сформирането на комитетите "Единство"; стига и до февруари 1885-а, когато Спиро Костов от град Велес отива при Иван Андонов – един от дейците на Съединението, и предлага да се направи комитет за присъединяване на Македония към България.

"Това, което малко хора знаят, е, че нито Русия, нито Австрия, нито Германия са имали нещо против нашето Съединение. Русия обаче смята, че моментът не е този и реагира много остро. Изтегля почти всички командни офицери от българската армия", допълни Тачев, разказвайки още подробности.

Неговата последна книга е посветена на Добруджа, част от която след Букурещкия мирен договор от 1913 г. попада в границите на Румъния.

Българските книги от библиотеките са запалени, българските църкви са иззети, а българските учители – прогонени от тези земи.

В "Ураганен огън. Епопеите при Тутракан и Добрич - 1916" се разглеждат и събитията преди България да участва в Първата световна война, за подготовката на Трета армия, както и спомени на участници в дните от 1 до 7 септември включително, конницата на Иван Колев и т.н.

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00