Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шест училища се сдобиха с нови химни в първото издание на "Светилник"

Снимка: Радио София

От организацията "Музикаутор" създадоха проект "Светилник" за създаване на 6 уникални нови училищни химна. Процесът по реализация на химните е изисквал време, ресурси и усилия от редица участници – творчески екипи, ангажирани в създаването на музиката, текстовете и аранжимента. Повече подробности пред Радио София разказаха Мила Коралиева и Кристина Стоянова, които са от ПР екипа на "Музикаутор".

Кристина Стоянова, мениджър комуникации сподели, че в много училища на първия учебен ден децата не чуват химн, защото такъв липсва. По думите й, тяхната организация е припознала това като потенциал, който би могъл да се реализира в тяхното първо издание.

"Основният ни критерий за избор на училища беше дали те имат готовност да се включат в инициативата. Дали те имат капацитет и биха могли организационно да се справят с тази задача, която може да изглежда като нещо лесно, да се създаде един химн, да се запише, но всъщност това е доста трудоемък процес", коментира Стоянова.

Тя добави, че от учебните заведения се е изисквало техните възпитаници да участват в реализацията на проекта, тъй като е най-редно те да представят своя химн, да го знаят и съответно да могат да го изпеят.


По темата се включи и Мила Коралиева, експерт в организацията. Нейното първо влизане в звукозаписно студио е било с децата на училище "Луи Брайл".

"Видях едни деца, които придадоха с душа и сърце един дълбок смисъл на това, което изпяха. То се усети и в емоцията, която предадоха на всички нас. Това продължава да се усеща и в техния химн, който те вече имат реализиран, и се надявам на 15 септември да прозвучи в тяхното училище, и да разпръсне тази светлина над училището им, която те наистина заслужават", сподели тя.

По думите на Коралиева, от "Музикаутор" вървят в посока инициативата да бъде продължена, а от други училища изявяват желание и те да имат свой химн. След избора на училища е бил стартиран конкурс за творчески екипи, които са съставени от композитор, аранжор и текстописец.

"Всяко едно от училищата получи по три предложения за химн, които те успяха да прослушат, направиха си вътрешна процедура за избор, включително и сред учениците, които участваха в този избор", отбеляза Стоянова. Видеата са били реализирани с подкрепата на студенти магистри от НАТФИЗ, които са режисирали всеки един от видеоклиповете, а в един от тях участва и Орлин Горанов.

Реализацията на проекта е финансирана от "Музикаутор", но се търсят партньори за финансова подкрепа в бъдеще, тъй като колкото повече съмишленици има, толкова повече идеята ще бъде разпространена, споделя Стоянова. Клиповете на химните могат да се видят тук

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майка: Таксата за частна детска градина ще се вдигне заедно с компенсацията

Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..

публикувано на 01.04.25 в 10:41

Сиво и дъждовно, температурите в София ще са между 7° и 11°

Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..

публикувано на 01.04.25 в 07:15

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21