След 2 учебни години пандемия, през започващата също има кризи и предизвикателства за училищата и техните ръководства. Затова трябва да се учим и подготвяме как да ги преодоляваме, да се адаптираме в ситуации на стрес, да подкрепяме и преподаватели, и учениците.
Това отбеляза пред Радио София Ивелина Пашова, ръководител "Обучение на училищни екипи" на "Заедно в час" (вляво ►).
От организацията в момента работят по две програми. Едната е най-известната дейност за привличане и подготовка на преподаватели за българската образователна система. Втората - програма "Училища за пример" (от 2019 г.), е свързана с подкрепа на училищни екипи за поставяне на конкретни цели за напредъка на учениците.
Недостигът на учители не е толкова остър, както преди 10 години например, допълни Пашова. С повишаване на заплатите в сектора интересът е изключително голям. Акцентът сега е върху подбора на качествени преподаватели.
По данни на Световната банка в момента има наплив за учители, но интересен момент е, че много от тях не се задържат повече от 5 години в системата. Именно затова тези кадри трябва да бъдат подкрепени.
Първият випуск от 20 школа по програмата "Училища за пример" вече завършват. Други около 40 продължават.
"Вече сме готови за началото на учебната година, но много се вълнуваме. Очакваме учениците и гостите на 15 септември в 10 ч.", изтъкна Емилия Иванова, директор на 90. СУ "Ген. Хосе де сан Мартин" в София.
Учебното заведение е част от програма "Училища за пример“. Наскоро там беше създаден модерен СТЕМ център, който помага на учениците да учат с поглед към бъдещето.
"На фона на всички опасения за страшна зима ние търсим решения, свързани с разходите. От друга страна мислим и за средата – как да опазим здравето на учениците и учителите. Опитваме се да въвлечем децата към проблемите и решенията, да ги поставим в автентични житейски ситуации. Така развиваме умения са социално отговорно поведение. Продължаваме да работим и по проекти за подобряване на материалното обзавеждане на учебната среда. Стараем се за прилагаме практики, което са пряко свързани с реалния живот", каза още Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..