Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следващата седмица - от 22 до 25 септември

Европейската джаз конференция ще се проведе в София

Това е шанс за българските музиканти да бъдат забелязани и анжажирани за участия и продажби

Снимка: Фондация A to Z

От 22 септември София е домакин на Европейската джаз конференция 2022 - най-голямата професионална среща на фестивали и промоутъри в областта на джаза и импровизационната музика в Европа.

Съорганизатори са Европейската джаз мрежа (EJN) и фондация "A to Z" (която провежда фестивала "A to JazZ"). Форумът е подкрепен от българското Министерство на културата и програмата "Творческа Европа" на Европейския съюз, която финансира EJN чрез мрежовото си направление за периода 2022-2024 г.

"Европейската джаз мрежа обединява всички фестивали, програматори, културни организации и концертни зали, които с свързани с джаза. Само фестивалите в момента са 180 - отбеляза пред Радио София Мила Георгиева, която е част от екипа на фестивала "A to Jazz" и на Българска музикална асоциация. – Опитваме се да обърнем внимание на европейската джаз и културна общност към България."

По думите ѝ, страната ни не е активна и почти липсва на международния музикален пазар и вината за това си е наша. Идвайки тук те ще могат да се запознаят с наши музиканти и формации и да изберат такива, които имат експортен потенциал.

Очакват се над 360 души да участват и да присъстват на конференцията. Около 90 на сто от тях ще дойдат у нас за пръв път.

Само гостите са над 220 – включително и мениджъри, артистични агенти и журналисти.

След отворена покана и кандидатстване на музикантите със свои проекти. Десетте избрани проекта са:

  • 3uP
  • Трио Бодуров
  • Димитър Льолев квартет / Родопология
  • Георги Корназов “Нова генерация” квинтет
  • Христина Белева и Васил Хаджигрудев
  • Джазаница
  • JP3
  • Секстет Васил Хаджигрудев
  • Чрез Мейвис
  • Живко Василев Квинтет

Чуйте целия разговор на Лили Големинова.

  • Предишните издания на Европейската джаз конференция са проведени в Талин, Естония (2021), Новара, Италия (2019), Лисабон, Португалия (2018), Любляна, Словения (2017), Вроцлав, Полша (2016), Будапеща, Унгария (2015) и Хелзинки, Финландия (2014).

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - улица Славянска

Какво е най-важното за ул.Славянска, по която се разхождаме радиофонично днес? Тя свързва Народния театър с гробницата на Княз Александър. Започваме от сградата на Народния театър и името с което я свързваме е проф.Шишманов - министър на Просвещението. В края на 1906 сградата е готова и театърът е открит в януари следващата година. Защо сградата е..

публикувано на 13.09.25 в 16:00

Историята оживява - Дигитален център “Копривщенският микросвят”

Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..

публикувано на 13.09.25 в 15:00
Симеон Велики, нарисуван от Димитър Гюдженов

Адресите на любовта - Цар Симеон Велики

Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище,  се определя  от историците като “Златен век на българската книжнина и..

публикувано на 13.09.25 в 14:00
Дани Димитрова

Всяка дама при нас е кралица

В началото на празника на Радио София на най-старите тенис-кортове в София, с нас е  Дани Димитрова , организатор на лигата "Смайл къп": "Основахме я с 12 момичета, имаме вече над 260 участнички. В любителския тенис сме, аз например играя само от две години. Няма достатъчни турнири за дами. Лишени от его сме. Даваме чудесен пример. Завързват се..

публикувано на 13.09.25 в 11:49

Тенисът и радиото като антидепресанти

Честваме 18 години Радио София с демонстративен тенис турнир в Борисовата градина с участието на музиканти, артисти и други приятели. Георги Георгиев от "Остава" и ще свири, и ще играе тенис, а някои го помним и като тонрежисьор в Радио София: " При мен е по-разводнено, играех между 2007-9. Много години не бях играл. А тук ми дойде апетит да..

публикувано на 13.09.25 в 10:00

Първо издание на Детски фестивал "Надежда" с арт работилнички и игри

Детският фестивал "Надежда" ще има своето първо издание в едноименния столичен квартал и ще зарадва малчуганите непосредствено преди първият учебен ден. Пред Общинския културен институт “Надежда“, до Метростанция “Хан Кубрат“, в събота (13 септември) от 15 часа и в неделя (14 септември) от 10 часа ще се проведе този своеобразен празник за..

публикувано на 12.09.25 в 17:40

НЗОК с полезна информация преди началото на учебната година

Какво трябва да направят за своето здраве учениците преди началото на учебната година? Общопрактикуващите лекари извършват профилактични прегледи на учениците и предоставят данни за извършени задължителни имунизации за възрастта. Вече е факт дигитализацията на този процес. Информацията за здравословното състояние на детето (ръст, тегло, обиколка на..

публикувано на 12.09.25 в 17:32