Трябваше да минат 13 години от смъртта на Виктор Пасков, за да разберат дори (по)читателите на Балада за Георг Хених", "Германия, мръсна приказка" и други белетристични негови произведения, че големият ни писател и филмов сценарист е пишел и стихове.
За пръв път пред българските читатели най-доброто от непубликуваната досега лирика на Пасков, излиза с обикновеното, но казващо много заглавие – "Стихотворения".
"Самият аз имам дълбоко лично отношение към работата на Виктор Пасков, към неговата проза. Когато дори не съм мечтал да бъда автор един ден, много исках да съм като него", призна в ефира на Радио София Захари Карабашлиев. Дори дипломната му работа в университета е била върху прозата му.
Карабашлиев разказа, че веднъж преводачката Мари Врина и бивша съпруга на Пасков му казала, че у дома ѝ са ранните стихове на писателя.
Това провокирало интереса му и неговото любопитство за популяризиране в издание.
"Прекарах часове в дома му и разгръщах неговите тетрадки. С Жоро Господинов и Иван Ланджев се чудехме защо не ги е публикувал, защото някои от стихотворенията са много зрели. Има вероятност да е искал да влезе в литературата със сериозността и таланта си на прозаик. Мотивите, които се срещат в тези стихове на Пасков, по-късно срещаме развити в прозата му", коментира Карабашлиев.
По думите му при оформлението на изданието художникът Дамян Дамянов е успял да представи това, което по-трудно прозира в думите, дал е една странична гледна точка към стиховете.
"С тази книга искахме да създадем памет за Виктор Пасков и като поет", обобщи Захари Карабашлиев.
С него разговаря Ива Дойчинова.Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..