Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пречи ли община Карлово за справянето с пораженията от наводнението?

Снимка: БГНЕС

Никола Рахнев, основател на Гората.бг, изрази мнение в своя публикация във Фейсбук, че „Община Карлово манипулира и пречи“, за справянето с пораженията от наводнението. Той изразява съмнение, че има 117 единици тежка, средна и малогабаритна строителна техника, военнослужещи и доброволци от общинската администрация в наводнените села в Карлово, както твърдят от общината.

Според него, това че община Карлово изнася информация за толкова мащабна техника на терен демотивира доброволците да отидат на място и да помагат.

„На практика, ние всеки ден сме на терен. Организирахме хиляди доброволци последните 10 дни. Говорим със стотици местни хора, информацията е проверена. Хората усетиха, че държавата отсъства и задават логични въпроси – къде е държавата, как така няма кой да управлява процесите, как никой не е минал да види пострадалите къщи дали не са опасни. На 13 септември, кметът на община Карлово минава през всички села и започва да издава устни заповеди на местните кметове. Трябвало да се тушира напрежението, че хората много говорели“, разказа в предаването „Радиокафе“ Никола Рахнев.

По думите му, община Карлово излиза с информация, че има 117 машини на терен, но в действителност това не е така.

„Влизайки в дълбочина се оказва, че когато община Карлово говорят за тежка механизация, имали предвид и обикновени резачки за дърва. Това влиза в тези 117 машини. Ние сме наели 3 машини, предстои да осигурим още 3 – говорим за багери, фадроми, които разчистват дворовете и улиците. В крайна сметка, хора които смятаха да дарят техника, казват – ами, то очевидно няма нужда, щом има 117, защо да пращаме повече? В същото време община Карлово пише, че събота и неделя ще дойдат 1500 доброволци - 400 военни и 600 държавни служители. 400 + 600 не прави 1500, каквото е заглавието“, добави Никола Рахнев.

Той уточни, че на база на тази информация, кметовете на с. Каравелово и с. Слатина са заявили, че за уикенда не приемат повече доброволци. На терен обаче хората заявяват, че имат нужда от такива.

„Освен това имало 15 координатори на терен от общината, хората обаче казват, че такива не са виждали. Това са просто едни цифри „хвърлени във въздуха“. Хората изразяват съмнение и за даренията, които пристигат. Те казват – как е възможно кметът на община Карлово, който е с условна присъда, която не е влязла в сила и е на предпоследна инстанция от 2019 г. Тя е за присвояване в особено големи размери и хората питат как този човек в момента получава даренията, защо е кмет и как разпределя средствата“, каза Рахнев.

Той призова хората, въпреки всичко да отидат на терен и да помогнат с доброволчески труд.

„Да не се отказват. Хората там имат нужда от помощ, въпреки ПР позициите и театралността на общината, а и изобщо на държавата. Никой не може да спре човек, който иска да помогне на друг човек“, добави Никола Рахнев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33