София е сред пионерите в Европа, които разполагат с интегрирано решение за дигитални превозни документи, което дава възможност заплащането на дигитален билет или карта за градския транспорт да става чрез начисляване на сумата към сметката на мобилен оператор. По този начин потребителите нямат нужда дори и от банкова карта, а само от мобилния си телефон, за да пътуват в цялата градска мрежа (наземна и подземна).
Безплатното мобилно приложение за дигитални превозни документи MPASS е създадено от Николай Недялков.Той има повече от 20 години опит в ИТ сферата. Бил е ръководител в компании, преподавател, председател на "Aсоциацията за информационна сигурност" (ISECA). Отличен е от Президента Георги Първанов с грамота „Джон Атанасов“ за цялостен принос за развитие на IT обществото в България.
"MPASS е едно естествено продължение на заниманията ми с технологии. В момента с това приложение може да се пътува в столицата много лесно и удобно. Хубавото е, че и трите мобилни оператора се съобразиха с разработката. В много други страни това не се е случило", изтъкна пред Радио София ИТ специалистът.
Данните показват, че в София вече 70% от превозните документи са дигитални. Регистрираните активни потребители на MPASS са около 135 000 души. До момента генерираните чрез апликацията електронни превозни документа са повече от 1.5 млн. на стойност над 3.1 млн. лева.
С наличието и приложението на различни системи в мобилността ще могат да се събират данни, а те да помогнат за оптимизирането на градския транспорт, подчерта Николай Недялков.
С него разговаря Божидар Янев.
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..