В международния ден на жестомимичните езици ни гостуват Борис Бъндев и Александър Калинов. Борис Бъндев е жестов преводач. Дете на глухи родители. Не се срамува и притеснява от жестовия език и глухата култура. Има голяма страст към това да учи нови жестове и различни национални жестови езици. Един от съоснователите на социалния бизнес Stray Sheep, който има за цел да помогне на корпоративната среда да разбере по-добре светът на глухите и жестовия език. Стриймът от гостуването им е тук:
Борис: "Нашата цел е да научим хората на 200 думи жестов език - всеки има своето място в него. Показваме любими жестове и думи. Бизнесът ни се казва буквално "Отлъчени овци". Аз съм проговарил късно - на 3-4 години. С времето съзнавам, че не е чудо. Най-добрият ми приятел Александър Калинов никога не е имал общо с това, но вижда смисъл."
Алекс: "Познаваме се от 8 клас, подсказвали сме си на жестов език. Учили сме съученици да го правят. Бащата на Борис е глух и тогава ми измисли жестовото име. То е като прякор. Тогава разбрах, че глухите хора са супер готини и са с различни възможности."
Борис: "Жестовият език скъсява дистанцията. Необходимо е да си очи в очи със събеседника си. Глухите са много по-наблюдателни към мимиката. Има смисъл в това как се общува с тяло. В жестовете може да се пресъздаде интонацията на гласа."
Дори и племена на чуващи хора са си имали свой жестов език. Има и международен жестов език, еквивалентен на английския и есперантото. Има и диалекти. Превеждал съм на баща ми и на родителските ми срещи, и на развода му с майка ми.
Със сигурност проблемът не трябва да се крие в себе си. Правим курсове за всякакви хора, които нямат нужда от него. Хората реагират много разбрано и се кефят на идеята. Това е необятен свят, в който можеш да навлезеш дори със 100-200 жеста.
Хората са подчинени на технологията и жестовият език е като свеж въздух, Той може и да е таен език в офиса."
Борис Бъндев показва как би превел на жестов език думата Будител
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..