В празничния 22 септември специални в ефира на „Добър вечер, София“ гостува част от творческия екип на филма „Блок“ - продуцентът и сценарист Франческо Фратини-Франко, режисьорът Тодор Мацанов (също написал част от сценария) и младите, талантливи актьори Антон Димитрачков и Катрин Василева.
Проектът по идея на Франческо Фратини-Франко се заражда по време на пандемичната криза в страната. Той решава да го осъществи с помощта на приятели, сред които е младата актриса Катрин Василева. По-късно в този „опит за филм“ се включва и режисьорът Тодор Мацанов.
Филмът не е мислен и не е създаден по повод ковид пандемията, по-скоро историите в него са разсъждения на Франко в този период, но пандемията остава връзка и фон между тези истории, които се опитва да разкаже за кратко време, споделя самият той.
„Идеята беше да се направи ниско бюджетен филм, за кратко време и на едно място“, допълва Тодор Мацанов.
Младите актьори Катрин Василева и Антон Димитрачков правят своя дебют с участието си в пълнометражен филм.
„Искахме да направим нещо хубаво“, споделя Катрин.
Тя разказа,че по обичайния ред е имало кастинг, чрез който е подбран актьорският състав.
Във филма можем да видим и вече познати имена като Димо Алексиев, Дария Симеонова, Любо Нейков, Борислав Чучков и други.
▲ Кадър от "Блок"
Филмът е независима частна българска продукция, без държавно финансиране.
„Интересен е фактът, че Франко Фратини, който не е българин, влага усилия и собствени средства във финансиране на българска култура“, каза още режисьорът и сценарист Тодор Мацанов.
Ексклузивната предпремиера на „Блок“ ще бъде на 24 септември от 20 часа, на сцената на Sofia Summer Fest.
Ще бъде показан и на 27 септември на фестивала „Златна роза“ във Варна.
Чуйте разговора в звуковия файл, за да разберете още интересни детайли.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..