Преди дни пък беше учредена и гражданската инициатива #СЪРЦЕТОПЪТУВА, която е в помощ на идеята, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ инж. Петър Стойнов - председател на Софийския дискусионен форум.
„С гражданската инициатива сложихме начало за институционализирането на тази статуя, защото целият този художествен синтез е направен така, че да могат хората от квартала да си познаят площада след намесата. Ние искаме така да се случат нещата, че вътре да се запазят много от даденостите на площада – голямото дърво, самата геометрия. Много искаме така да се случат нещата, че това място да стане пресечна, емоционална точка на поколението на прехода и идващите млади хора“, добави инж. Петър Стойнов.
Проектът е одобрен от Министерството на културата, съобщи кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков.
„Намерението ми е, на рождения ден на Вацлав Хавел, който е на 5 октомври, да можем да започнем последната инфраструктурна част от работата. Пространството е малко, всички детайли сме ги изчислили, остава да се организираме процедурно и финансово“, добави Трайков.
Една от целите на площад „Вацлав Хавел“ е да запази духа на квартала и да се превърне в културно средище.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Темата са чистотата на градовете е сред най-важните в много общини. Напоследък в София сметосъбирането и извозването на боклука предизвика проблеми в почистването на "Люлин" и "Красно село". Особено актуален стана въпросът за разделното сметосъбиране, което може да намали и общинските целеви пари, и труда, и пространството в депата. Сред..
Според проучване, което проследява 15 хиляди деца в продължение на 8 години, тези, които живеят близо до замърсени градски артерии, изостават с една осма като развитие на белия дроб спрямо връстниците си, които живеят в по-зелени райони. Това каза днес в интервю за Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение..
За Йовков и Елин Пелин извън ученическото клише разказва новият документален филм "Боряна срещу Гераците", посветен на един от най-големите интелектуални и литературни скандали от първата половина на ХХ век. “Доста време се занимаваме с филма - може би поне 3 години от първоначалната идея до появата на екрана, но това е нормален период, за да..
Между 30 000 и 50 000 строителни работници от България работят в Европа по данни на Камарата на строителите в България (КСБ). Браншовата организация търси начини за намаляване на проблема с кадрите чрез внос, но и като се опита да върне част от нашите сънародници, съобщи пред БНР-Радио София инж. Илиян Терзиев, председател на КСБ :..
Националната галерия "Квадрат 500" представя "През времето" - ретроспективен поглед към внушителното и многопластово творчество на проф. Валентин Старчев, посветен на 90 години от рождението му. Проф. Валентин Старчев има около 70-годишна активна творческа история, която е преминала през две епохи, участвал е в стотици самостоятелни и общи изложби..
Задържан е 38-годишен мъж, извършил непристойни действия пред непълнолетно момиче в столичния квартал "Люлин". С постановление на дежурен прокурор мъжът е задържан за срок до 72 часа. От прокуратурата ще внесат днес в съда искане за мярка за неотклонение "задържане под стража". По случая е образувано досъдебно производство, а за..
Интерактивен музей, посветен на българските будителки - жените, оставили незаличима следа в историята, културата и обществото, откриват в София. Организатори са от Фондация "Будителките", а откриването е на 1 ноември 2025 г. от 12.00 часа на площад "Гина Кунчева". Събитието се превръща в оживяла история, защото 14 специални пейки представят живота и..