Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Костинброд водата е в норма, ама всички пият бутилирана

Гражданите в Костинброд от край време се оплакват, че питейната вода в града е силно варовита. Почти всички живущи там си купуват бутилирана вода и не смеят да ползват чешмяната за пиене. Толкова високо е съдържанието на варовик, че обикновените филтърни кани се задръстват и не вършат никаква работа. Водата по водопровода пък се отлага по съдовете, тръбите, батерии на чешми и душове и предизвиква непрекъснато аварии в домакинствата.

В същото време се говори, че по-мека и качествена вода отива за нуждите на голямо тамошно предприятие за напитки. Хората почти са приели този факт за даденост, но видно и от нашата анкета преди време определят това като един от най-големите проблеми в града.

Данните от проверките на Регионалната здравна инспекция показват, че водата е годна за пиене.

Според кмета на Костинброд Трайко Младенов след ВиК ремонта и водния цикъл на града най-важното е, че са намалели авариите. Водата идва от карстови подземни находища и е топла – около 20 градуса.

"Ще се постараем да доведем още, и то от софийската вода", обеща той.

Водата в Костинброд наистина е средно твърда – достига до 5,8 от 12 единици по норма, но отговаря на Наредба№9 за качеството на водата за питейно-битови нужди, обясни Росица Итова – главен инженер във ВиК София област.

По думите ѝ, на водата се прави непрекъснат мониторинг.

Съществуват омекотителни инсталации, но са скъпи, не са в бюджетните възможности на ВиК и на общината, трябва да се кандидатства за финансиране.

Ако водата е в нормите, определени за страната, няма опасност пиенето ѝ да причини образуване камъни в бъбреците, обясни пред Радио София проф. Емил Паскалев, председател на дружеството по нефрология.

Тя може да е предпоставка и може да се стигне до камъни, ако има наличие и други фактори – начин на хранене, лекарства, стимуланти, някои заболявания и т.н. Специалистът препоръча да се пие достатъчно вода и тя да не е една и съща – чешмяна, минерална, изворна, а също така и чайове, сокове. В менюта е добре да присъстват плодове и зеленчуци.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27

Книгата и вдъхновението

Могат ли книгите да вдъхновяват и друг вид изкуства? Интерактивна инсталация Rayuela e вдъхновена от контраромана на Хулио Кортасар "Игра на дама" и следва неговия принцип за взаимодействие между посетителя и творбата. Пространството има за цел да насочи вниманието на зрителя-участник върху въпроса как комуникираме в ежедневието си и колко важни..

публикувано на 20.05.24 в 13:03

"Да поЧетем" на 24 май на пл. "Славейков"

За четвърта поредна година, на 24 май, на столичния пл. „Славейков“ ще се проведе фестивала „Да поЧетем“. Присъстващите ще могат да четат, да слушат, да говорят и да опознаят литературата, книгите, площада и творците, свързани с него. Пред Радио София Яна Стефанова, която е част от организаторите на събитието сподели, че пл. „Славейков“ е..

публикувано на 20.05.24 в 12:14

Размяна на книги по случай 24 май

По случай 24 май, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост предстоят редица инициативи. Една от тях е "Размяна на книги" в Банската градина в кв. Лозенец. По темата говори Иван Начев от НЧ "Мечталище 2024". Той призова всеки, който желае, да донесе нова или добре запазена книга и да си избере съответно друго заглавие...

публикувано на 20.05.24 в 12:14