Духът на приятелство и обич, на коментари и на радост от хубавите филми от фестивала "Златна роза" актрисата Марта Вачкова помни още отпреди десетки години, когато е идвала с нейния баща – актьорът Григор Вачков. Идвала е и след това. Била е и жури на късометражните филми.
На 40-ото издание Марта също е тук, и то за да присъства на премиерата на книгата, с която се отбелязва 90 години от рождението на Гришата – "Пратеник на мъжки времена", написана от Юрий Дачев.
За Марта Вачкова не скри силните си впечатления от филма "Пролетно равноденствие" на Иван Павлов по сценарий на Краси Крумов и оператор Емил Христов.
По думите ѝ, на фестивала, гледайки създадените филми през годината, се добива по-пълна представа за нивото на българското кино и по-лесно се открояват най-добрите.
"Татко си отиде много млад – на 47 години. 42 години го няма. С толкова обич бях обградена, че все едно си е тръгнал вчера. – отбеляза актрисата. – Книгата за него Юрий Дачев написа преди 10 години въз основа на спомени – мои, на майка ми, на приятелите му. Радвам се, че уцелихме момента, за да имаме спомените на Таня Лолова, Стоянка Мутафова, на Стефан Данаилов, Кольо Анастасов – всички тях за изминалото десетилетие ги изгубихме. В книгата е истинският живот на баща ми – без жълтини, но и без захаросана глазура."
Новото издание на "Пратеник на мъжки времена" ще даде възможност до Григор Вачков да се докоснат и много от по-младите зрители и киномани, които го познават слабо, да преживеят някои негови битки в онова време. Да разберат цената на популярността и обичта на човека и твореца от село Трънчовица на река Осъм.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
... и по време на срещата в радио "аквариума"
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..