"Това, което искаме да направим, е да вложим знанието и тези медиаторски качества и мрежа от експерти, които имаме в решенията на проблемите на София. Искаме след една година, след следващите местни избори столицата да се управлява по много по-добър начин, отколкото сега и в тази си цел влагаме този наш медиаторски и експертен ресурс. На практика това значи, че желаем да помогнем за сформирането на предизборна коалиция, която да се ангажира с конкретни решения за бъдещето на София и съответно ние да участваме в този процес", отбеляза арх. Георгиев.
Той добави, че за една качествена трансформация на града е нужна съвместна работа с партии, експерти, квартални общности, както и целия капацитет, който съществува в този град, и който в момента хаотично се използва и координира. Планирано е увеличение на броя на членовете, като до момента те са над 60.
Калоян Карамитов посочи, че екипът има опит за работа с данни и може да обединява хора, организации, бизнеси, граждани около идеята заедно да бъде планиран града и допълни:
"Ние имаме поне около 5 г. работа в София по градски теми с много различни заинтересовани страни в различни формати, с резултат, който е видим".
"Светогледа, който имам и смятам, че в екипа ни така го разбираме е, че ние трябва да запретнем ръкави, ние трябва да се организираме и да не чакаме някаква свръхсила и свръхчовек. Ако се интересуваме от средата, в която живеем и ако не искаме да се оплакваме и всъщност енергията да я влагаме в коментари пред телевизора на ракия и салата, то запретваме ръкави, организираме се, обединяваме се и си свършваме работата", отбеляза арх. Георгиев.
По думите на Карамитов идеите са навън, а добрите решения са ясни и се комуникират от други организации, като въпросът е кой ще осъществи тези идеи. Той посочи, че "Екипът на София" притежава екпертиза и са предложени пътеки за тяхното претворяване в града. Топ приоритетите са паркирането, зелената система и въздуха.
"До момента сме видели наистина много хора, които могат, знаят и които не са само извън администрацията. Има и такива хора, които са и в самата община, на които обаче не им се дава шанс да работят по начина, по който те считат за правилен спрямо своята експертиза, а трябва да отговарят на някакви други неясни мотивации. Въпросът е, ние да създадем такава платформа, която да им дава шанс да бъдат експерти, те затова са учили, затова са работили", посочи той.
Арх. Георгиев допълни, че нещата не се свеждат само до експертността, защото тя е важен компонент, но цялата картина се гради от повече аспекти, като един такъв е гражданското участие, а от друга страна са политическите партии. Освен това информационната кампания е важна за прилагането на непопулярните мерки.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..