Киберсигурността е и от най-желаните специалности в университетите, а лабораторията работи за създаването, развитието и координирането на общ национален капацитет в следните области:
· Висока киберустойчивост и гъвкавост на информационни и управленски системи;
· Изследване на дигиталната зависимост на обществото и икономиката, рисковете и киберуязвимостите, превенция и подготовка за кибератаки и инциденти;
· Изследване на уязвимости и моделиране на киберфизични системи с възможност за киберхибридно въздействие;
· Разработване на стандарти и методологии за дизайн, развитие и защита на киберзависими критични системи и ресурси, дигитални екосистеми.
"Ако се върнем в 90-те години, когато в България се появи един от първите вируси, целите на кибератаките тогава бяха талантливите момчета и момичета да се покажат по-умни от разработчиците на системите и да покажат слабостите. Разбира се, този романтичен период отмина и съвсем до скоро основна цел на хакерите и използването на зловреден софтуер беше финансова изгода. Тоест, кражба на пари, кражба на идентичности във връзка с монетизиране (много модерно с криптовалутите), но този период като че ли поотминава. В последните години кибератаките, или киберкампаниите се превърнаха в държавна доктрина, особено на тоталитарни режими", коментира д-р Шарков.
Атаките се извършват върху критични инфраструктури, големи групи от хора (дезинформация), прекъсване на критични услуги (финанси, транспорт, комуникации и др.), като целта на тези кибератаки е друга и тя е свързана с търговски и геополитически цели. Относно това, как да защитим нашата информация в пространството, д-р Шарков каза:
"Първо трябва да видим кои сме ние. Ако искаме да се защитим като граждани и индивиди, тук става въпрос за персоналната киберхигиена. Какво правим, как се отнасяме към данните, програмите, устройствата, които ползваме, доколко сме податливи на т. нар. "фишинг атаки". Всеки получава поне по няколко имейла с искания за подмяна на пароли, ъпдейтване и подмяна на акаунти, като включително и в алтернативните канали, като Viber и други напоследък имаше доста сериозна кампания и там", поясни д-р Шарков.
Той допълни, че на последно място стои не само защитата, но и нашата готовност към подобен вид атака, това, което наричаме "киберустойчивост". Той подчерта, че тя е основен акцент и на нашата Национална стратегия за киберсигурност "Кибер устойчива България 2020".
Относно проследяването на хакерите д-р Шарков сподели, че интернет колкото и да е анонимна, толкова е и проследима платформа. Атаките обикновено не идват от едно място, като по-хитрите хакери се крият зад други националности, добавяйки код на съответния език. Идеята за проследяване е да може да се предвидят следващите действия на хакера и съответно да може да се устои на тях.
"От гледна точка на правоприлагане, това проследяване трябва да се извърши с достатъчно надеждни средства и да се съберат достатъчно надеждни доказателства, които да могат евентуално при съдебни дела да се обвинят отделни агенти, отделни държави или отделни групи, но след това да има и правни санкции", допълни той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..