Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад архитект спечели конкурса "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век"

Снимка: Румен Сарандев

След европейския форум "Архитектура и политика на XX-ти век – от изобретение до културно наследство", който се състоя на 9 и 10 юни 2022 г. в София, Френският институт в България, Институт Сервантес – София и Фондация BilbaoArte - Испания организираха онлайн конкурс за архитекти и визуални артисти озаглавен "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век".

Почетен председател на журито е Георги Стоилов, архитект на паметника Бузлуджа. Останалите членове са Хавиер Ряньо, визуален артист и Директор на BilbaoArte, Алфредо Гастиасоро, архитект, началник на отдела "Развитие и нововъведения" в общината на Билбао, Аитор Ортис, архитект – фотограф, Стефан Стоянов, архитект, Мария Василева, директор на галерия "Структура" – София, Мария Луиса Сантос, директор на Институт Сервантес и Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество, Френски институт в България.


Цел на конкурса е да бъде избран най-добрия проект за оригинална и новаторска визия за културно наследство през нашия XXI-ви век. Голямата награда е един месец резиденция в Центъра за артистични проекти в BilbaoArte, намиращ се в северната част на Испания. Повече подробности пред Радио София разказаха Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество на Френския институт в България, както и победителят в конкурса - младият архитект Стефан Якшев.


По думите на Петреску, конкурсът не е за архитектура, а за визия и идеи. По време на форума е станало въпрос за културното наследство от архитектурата на комунизма, а паметникът "Бузлуджа" освен, че има идеологически заряд, е архитектурен шедьовър.

"Затова решихме да организираме този конкурс за визия, за бъдещето на този паментик. Самият концепт е за абсолютна архитектура, както знаете, той е върху хълм и ще направя връзка с античността - това е архитектура създадена за вечността", отбеляза Петреску.

Тя добави, че във Франция има подобна школа, която се занимава със съхраняването на паметниците, като "съхраняване" означава и използване по нов начин. Съхраняването на паметника минава през неговата употреба, тъй като ако бъде оставен така, може да изчезне.

Арх. Стефан Якшев сподели, че е решил да участва в конкурса, защото паметникът за него, както и наследството от социализма е интересна тема.

"Монументът на Бузлуджа е като обект от друг свят и това донякъде е вярно, той е от една друга епоха. Концепцията на проекта е той да бъде консервиран в оригиналното си състояние, защото смятам, че патината на времето е ценна, и всички разрушения, които са се случили по времето на изоставянето на паметника са документ за отношението на хората и белезите на времето, които са оставили отпечатък", поясни Якшев.

Той добави, че:

"Точно след режима, много такива паметници, като мавзолея на Георги Димитров се превръщат в едни своеобразни платна, на които народа да изрази гнева и презрението си към комунистическата партия. Тези обекти са вандализирани и разрушавани, и това продължава до днес с някои от тях".

По думите на Петреску след преброяване на гласовете е установено, че има още една кандидатура на млад артист от баски произход, който е имал подобна визия за съхраняване на паметника такъв, какъвто е, но същевременно да бъде превърнат в огромен музей на всички артистични направления.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10