Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев: Управлението със служебни кабинети срива доверието в НС

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

Политологът от "Галъп Интернешънъл" Светлин Тачев коментира пред Радио София изминалите избори, както и ниската избирателна активност. По думите му, кризата в политиката няма да приключи скоро, а изборите са били излишни на фона на ситуацията, в която се намираме.

"Правителството, което беше в 47-то Народно събрание приключи предварително без ясни разбирания защо така се случи, за да стигнем отново дотук. Но този път съставянето на правителство ще е още по-сложно, отколкото в предишното народно събрание, защото тогава беше направено отново с много компромиси, но въпреки това имаше възможност. Днес тази възможност е по-скоро "мисията невъзможна" и това се видя още в изборната нощ", отбеляза Тачев.

Той заяви, че най-вероятно правителство между ГЕРБ, "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ) няма как да се състави, както и, че евентуално ако ГЕРБ състави такъв кабинет, Бойко Борисов ще бъде обединител и ще изкара партията от изолация. По думите му, за ДБ и ПП е напълно нелогично да участват в подобен кабинет, защото те са формации, които са участвали по целия този процес по смяна на модела и трудно биха обяснили на своите избиратели защо в един момент биха направили коалиция с формация, която е от другата страна на барикадата.

Тачев подчерта, че е много важно да се знае какво ще се случи с "Реформаторския блок" и "Обединени патриоти", тъй като ако те направят подобно нещо могат да последват съдбата на тези коалиции, които са изчезнали в историята.

"За ПП е много по-добре в момента да седят в опозиция, да си починат, да съберат електорален потенциал и да се явят отново на предсрочни избори", добави той.

Относно представянето на партия "Има Такъв Народ" (ИТН) Тачев коментира, че ниският им процент (под 4%) е логичен на фона на грешките, които са направили, когато са подали пред медиите проектокабинет със стари лица от бивши кабинети.

"От неопитност, от прекалено много самочувствие, от лична горделивост на лидера им и всичко това нещо се натрупа, и доведе ИТН в момента да останат под прага от 4%. Това, че на практика те бяха в основата да падне кабинета на Четворната коалиция от 47-то Народно събрание беше най-вероятно една от основните причини днес те да са под чертата. През всичкото това време действията на ИТН бяха ирационални, основани на деструктивност, без да могат да представят някаква възможност за нещо конструктивно, за нещо градивно, което да ги задържи там, където бяха в началото", поясни Тачев.

Относно партия на Стефан Янев "Български възход", политологът отбеляза, че в публичното пространство се спекулира за възможност за коалиция между ГЕРБ, ДПС и "Български възход", като вероятно четвъртата партия да бъде "Възраждане", но това по думите му е невъзможно.

"Това постоянно управление със служебни кабинети още повече срива доверието в Народното събрание (все пак сме парламентарна демокрация) на и без това ниското доверие, което има тази институция", посочи Тачев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01