Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е новото в инфраструктурата на Люлин?

Снимка: БГНЕС

Каква е демографията на най-големия квартал в България - Люлин и кои промени са заложени в инфраструктурата? Подробности по темата пред Радио София разказа Калоян Карамитов, урбанист, член на Сдружение "Екипът на София". "Люлин е най-големият район в Столична община, неговото население е около 120-130 хил. души наред с кв. "Младост", като те преминават границата от 100 хил. души. Ако бяха отделни градове биха се наредили в топ 8 в страната", отбеляза Карамитов.

Отделеността на квартала от останалата част на града със Западен парк прави движението проблематично. Два са основните булеварди, чрез които той се свързва с центъра - бул. "Сливница" и бул. "Царица Йоана", като за да се стигне до която и да е част на София трябва да се премине или през тези два булеварда, или през околовръстното шосе, правейки Люлин по този начин изолиран.

"Един от най-важните проекти, един от най-важните булеварди, които "Екипът на София" е разглеждал и го има в Общия устройствения план и сме насърчавали общината да работи, е изграждането на третия кръгов ринг. Който всъщност е продължение на бул. "Г.М. Димитров" и бул. "Тодор Каблешков", но да не спира в бул. "Цар Борис III", а оттам да продължи през кв. "Овча купел", ул. "Монтевидео" и оттам през ул. "Суходолска" да се свърже през месността "Коньовица" с кв. "Люлин", отбеляза Карамитов.

По отношение на чистотата, той поясни, че когато гражданите имат чувство на идентичност със своя квартал самите те започват да го поддържат. По думите му, хората имат изградена принадлежност към Люлин, припознават го като самодостатъчен, което означава, че по-голямата част от дейностите си извършват на територията на района.

"За детски градини и училища се оказа, че кварталът е един от най-добре обслужените. Сравнен с южните територии, Люлин е просто един от добрите примери за това, че има достатъчно образователна инфраструктура спрямо населението, но пък изостава в някои други отношения като културни центрове и читалища", поясни Карамитов.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25