Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои второ издание на международната изложба "Европейски акварел"

Евгения и Атанас Мацуреви
Снимка: Радио София
Втората международна акварелна изложба озаглавена "Европейски акварел", ще бъде открита на 11 октомври 2022 г. В експозицията ще вземат участие художници от 10 държави. Кураторът Евгения Мацурева и художникът Атанас Мацурев, който е един от авторите, разказаха за нея в предаването "Радиокафе".

Първоначалният замисъл на събитието е осъществен през 2019 г. "Тогава отделихме цяла година за да я направим. Участваха 16 автора, включително от Китай и САЩ. Беше много успешна изложба и имахме широко отражение в медиите. Поради големия й успех, искахме на всеки две години да правим такава изложба, но през 2021-ва, за съжаление пандемията ни спря”, разказа Евгения Мацурева.
Тя сподели, че с голяма част от авторите се познават лично, тъй като организират с тях изложби и майсторски класове, а това улеснява желанието им да поканят и тези ,които не познават, тъй като информацията се обменя между самите художници.

Експозицията обединява творби на изтъкнати майстори на акварела.
"Когато организираш една изложба с истински майстори е много важно да спазваш нивото им. Сред участниците от 10 европейски страни има 5 представители от България", подчерта Мацурева.

Относно стила и жанровете на композициите, кураторът поясни, че те са изключително разнообразни – от портрети и пейзажи, до импресионизъм и хиперреализъм.

Атанас Мацурев, който е един от най-изтъкнатите български акварелисти дори в световен мащаб, сподели:
"Акварелът е наистина много сложна техника и затова е много предизвикателно да се занимаваш с акварел. Необходими са години за да овладееш технически материята, но след това човек изгражда своя път. Цел и предизвикателство пред акварелиста е да успее да съхрани свежестта и красотата на акварела върху хартията".

"Винаги сме на ръба на това да се обърка всичко, или да стане много добре", допълни художникът.
Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46