Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диагностицирането на депресията е ключов фактор за нейното лекуване

Снимка: Радио София

Днес, 10 октомври 2022 г. е Световният ден на психичното здраве, а едно от подценяваните състояния на човешката психика е депресията. Тя не е безобидна, а в определени ситуации може да доведе както до самоубийство, така и до убийство, каквито случаи в България не са малко. Отвъд това има и много хора, които страдат мълчаливо и не вярват, че това е проблем, за който могат да получат компетентна помощ. Редица организации, начело със СЗО са подели кампанията "Победи депресията", а повече по темата в ефира на Радио София разказа доц. Михаил Околийски, психиатър и част от СЗО - България.

По думите му, всеки пети българин в някакъв момент от своя живот преминава през някакво психично страдание, като депресия, тревожно разстройство или биполярно афективно разстройство, също така и развива зависимост от различни вещества.

"Характеристиките на депресията са такива, че тя много често остава незабелязана дори от най-близките. Човек се променя, започва да се затваря в себе си, да губи интерес към нещата, които преди това са го занимавали и са му били приятни, губи апетит, губи съня си и това са най-честите симптоми на приближаващо депресивно разстройство. Те се усложниха още повече по време на пандемията, когато много от хората бяха притиснати в ъгъла от икономически и социални причини", коментира доц. Околийски.

Освен това, около 40% от преболедувалите ковид имат оплаквания от т. нар. "мозъчна мъгла" (brain fog), която също е форма на меланхолия. Тя се изразява в трудна концентрация, трудно намиране на теми, думи или спомени, като всички тези причини са повод не само за притеснения, но и за адекватен отговор от страна на държавата и службите за психично здраве.

Доц. Околийски посочи, че тъй като Здравната каса не покрива никакъв вид психотерапевтична помощ освен две визити първия месец за психиатър и след това по една визита месечно, много хора не могат да си позволят такава помощ. Повечето от западните държави следват добрите практики, които СЗО препоръчва - да има превенция на психичното здраве и хората да са подготвени за определени по-тежки фази в живота си.

Той поясни, че липсата на сън, липсата на апетит, страненето от други хора са едни от признаците на депресия, но са нужни поне пет симптома, които да се манифестират три месеца за да може състоянието на човека да бъде окачествено като такова. Най-честият вид "самолечение" в България при мъжете е злоупотребата с алкохол, а при жените с медикаменти, като по този начин проблемът се задълбочава и става все по-трудно решим.

"Колегите ни от Националния център за обществено здраве и анализи направиха един голям проект под егидата на норвежкия финансов механизъм и обучиха около 4 хиляди общопрактикуващи лекари за това, да разпознават първите признаци на подобен проблем, като депресията, защото се смята, че общопрактикуващите лекари са най-близко до хората, до пациентите си и биха могли да насочат човека, когато видят проблема", отбеляза доц. Околийски.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34