България се нарежда на 26-о място от 27-те държави членки на ЕС в индекса на Европейската комисия на навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2022 г. Темпът на растеж (9% годишно) не е достатъчен, за да може страната да догони останалите страни в ЕС.
Що се отнася до цифровите умения, въпреки положените усилия, България остава значително под средната стойност за ЕС от 45,7 с резултат от 32,6. Като се имат предвид амбициозните цели на ЕС за 80% от възрастните да имат поне основни цифрови умения до 2030 г., страната трябва да положи повече усилия, за да бъдат обхванати онези над две трети от нейното население без такива умения.
Това се казва в актуален доклад на Европейската комисия.
По данни на УНИЦЕФ към юли 2022 г. 44,5 % от българските младежи на възраст между 15 и 24 г. нямат необходимите дигитални познания за професионално развитие.
Тези и други проучвания са подтикнали няколко партньорски организации да създадат и да проведат национална образователна програма за повишаване на дигитални умения на български учители под названието "Код: Бъдеще".
Идеята е след учебната 2022/2023 г., над 200 български преподаватели да имат познанията, които ще предадат на повече от 5000 деца и младежи в страната.
"Това ни беше мечта, която за 7 месеца започнахме да реализираме. Вече тече срок за записване на учители от цялата страна – до 30 октомври", каза пред Радио София Елеонор Топалова от "Nexo".
Образованието е ключът към бъдещето – с това разбиране се е включила и Поли Янкова - основател и ментор в Mindhub. Тази компания има филиали и работи в 9 държави, където се преподава програмиране и роботика на деца. По думите на Янкова, изготвената програма е практическа насочена, с конкретни казуси, за комплексно обучение. Получила е акредитация и от МОН.
Целта е да има ефективност, без да се утежнява работният ден на учителите.
Кандидатстването е изключително лесно, в дигитална среда, допълни Илияна Николова - изпълнителен директор на фондация "Работилница за граждански инициативи", и обясни как се прави.
Програмата се провежда в периода ноември – декември 2022 г. в продължение на общо 13 дни – три дни (24 академични часа) присъствено обучение и 14 академични часа онлайн подготовка.
Обучението е безплатно. Подробности и указания за кандидатстването може да прочетете тук.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..