Съвременните измерения на пророческата дистопична класика “1984” от Джордж Оруел се обсъждат в първата част на “Късното шоу”. Защо днес отново са валидни посланията от литературата - “Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила”.
Асен Генов вижда бъдещето на Путин като подсъдим за военни престъпления в съда в Хага. Според него войната е обърнала представите ни за дистопия и отново е припомнила класиката на Оруел. “И днес се чуват призиви за маркиране на журналисти като чуждестранни агенти и в Русия и в България. Като това се оправдава с американския закон. Само че там имат прословутата първа поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото и на медиите.”
“Наскоро имаше годишнина на убийството на Анна Политковская, убита на рождения ден на Путин” - припомня в контекста на разговора издателката от Storytel Ана Клисарска, която стои зад новата аудио драматизация на класиката на Оруел “1984”. Тя разказва за актуална история от Русия, в която едно към едно се преповтарят характеристиките на тоталитарния свят, който Джорж Оруел описва. А именно, за 10-годишна ученичка, която в чата на класа си сложила за аватар жълто-сини цветя. За това тя е била докладвана от директора на Министерството на вътрешните работи и е била арестувана.
Според журналистката и писател Мария Касимова-Моасе имаме голям и сериозен проблем с липсата на образование свързано с диктаторските режими, на критическо мислене и на памет. “И това върши работа на политиците. Хората мислят, че на много сложни въпроси може да се намери лесен отговор, което всъщност прави конспирацията” - казва тя и допълва - “Няма две истини”.
Слушайте тук:
Според арх. Любо Георгиев - лидер в “Екипа на София”, трябва да има знание за това - какво се случва във всички системи на твоя организъм-град. "За качествения живот са нужни много добре обмислени системи на управление и взаимодействие, каквито в момента няма."
Част от решенията на проблемите експертката Силвина Фурнаджиева вижда в дигитална среда: "При онлайн услугите има какво да се желае и като удобство, и като бързина, и като наличност."
Проблемите с транспорта и въздуха в София могат да бъдат решени с намаляването на автомобилите в града и по-добрия и бърз градски транспорт, според Калоян Карамитов.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..