Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем ли в 1984-та и как “Екипът на София” ще смени управлението на града

Снимка: БНР

Съвременните измерения на пророческата дистопична класика “1984” от Джордж Оруел се обсъждат в първата част на “Късното шоу”. Защо днес отново са валидни посланията от литературата - “Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила”.

Асен Генов вижда бъдещето на Путин като подсъдим за военни престъпления в съда в Хага. Според него войната е обърнала представите ни за дистопия и отново е припомнила класиката на Оруел. “И днес се чуват призиви за маркиране на журналисти като чуждестранни агенти и в Русия и в България. Като това се оправдава с американския закон. Само че там имат прословутата първа поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото и на медиите.”

“Наскоро имаше годишнина на убийството на Анна Политковская, убита на рождения ден на Путин” - припомня в контекста на разговора издателката от Storytel Ана Клисарска, която стои зад новата аудио драматизация на класиката на Оруел “1984”. Тя разказва за актуална история от Русия, в която едно към едно се преповтарят характеристиките на тоталитарния свят, който Джорж Оруел описва. А именно, за 10-годишна ученичка, която в чата на класа си сложила за аватар жълто-сини цветя. За това тя е била докладвана от директора на Министерството на вътрешните работи и е била арестувана. 

Според журналистката и писател Мария Касимова-Моасе имаме голям и сериозен проблем с липсата на образование свързано с диктаторските режими, на критическо мислене и на памет. “И това върши работа на политиците. Хората мислят, че на много сложни въпроси може да се намери лесен отговор, което всъщност прави конспирацията” - казва тя и допълва - “Няма две истини”.

Слушайте тук:

 


Във втората част на предаването гостуват Любо Георгиев, Силвина Фурнаджиева и Калоян Карамитов, представители на “Екипа на София”. Общността от експерти, обединени от работата по “Визия за София” и “Софияплан” иска да смени модела на управление на столицата. Планът им е да създадат предизборна коалиция, която да участва на следващите местни избори. Целта е да се приложат работещи експертни решения, на базата на данни и обща работа, с които в София да се живее по-качествено.

Според арх. Любо Георгиев - лидер в “Екипа на София”, трябва да има знание за това - какво се случва във всички системи на твоя организъм-град. "За качествения живот са нужни много добре обмислени системи на управление и взаимодействие, каквито в момента няма."

Част от решенията на проблемите експертката Силвина Фурнаджиева вижда в дигитална среда: "При онлайн услугите има какво да се желае и като удобство, и като бързина, и като наличност."

Проблемите с транспорта и въздуха в София могат да бъдат решени с намаляването на автомобилите в града и по-добрия и бърз градски транспорт, според Калоян Карамитов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15