УНИЦЕФ в партньорство с "Разкажи Ми" създадоха и пуснаха за потребители първата онлайн платформа за самоподкрепа и психично здраве на тийнейджъри и младежи.
В рамките на безплатното мобилно приложение „Разкажи Ми“, специалната „УНИЦЕФ стая“ помага на младите хора да изградят психическа устойчивост и да преодолеят негативните емоции, през които преминават, като тревожност, самота, тъга, страх и гняв.
Психично разстройство или насилие, умишлено самонараняване, злоупотреба със субстанции… Има различни ситуации, в които младите хора губят равновесие и самочувствие и тогава се нуждаят от съвет и подкрепа.
Тогава и платформата и дигиталното приложение наистина могат да са полезни.
Апелът към тийнейджър в подобно положение е: Направи първата крачка. Разкажи ми!
"Все още в българското общество има стигма, темата за психичното здраве сякаш е табу, хората се страхуват да говорят, срамуват се", коментира в студиото на Радио София Ивайло Спасов, директор "Комуникации" на УНИЦЕФ-България.
По думите му, дори родителите невинаги проявяват разбиране към проблеми на детето си.
Дори и извън пандемията и близката война, има достатъчно много фактори, които повишават стреса и дават повод за тревожност и напрежение.
Когато младежите в България нямат подходяща система за подкрепа, когато не биват разбирани, те се обръщат към приятели (в добрия случай) или към вредни навици. Добре е, че по-младите поколения не робуват на табута и са по-отворени да говорят дори за психично-здравни въпроси, допълни Спасов:
"Платформата беше създадена не толкова като идея на УНИЦЕФ, колкото като отговор на това, което виждаме през изследвания, кампании и работа с младите. Разбрахме, че те имат нужда от ресурси, от кратки лесни за употреба източници, упражнения за релаксация и т.н."
Материалите са авторски, в различен формат – за младежи, но и за родители.
Съдържанието в платформата – статии, видеа и подкасти, ще бъде актуализирано на всеки две седмици, обясни още Ивайло Спасов.
С него разговаря Гергана Пейкова.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..