Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артисти от свободната сцена с фестивал до 30 октомври

Снимка: actfest.org

13 спектакъла, 3 танцови филма, дискусии, уъркшопи, паралелни събития са предвидени в програмата на 12-ото издание на Act фестивал за свободен театър, до откриването на който остават броени часове.

Събитието ще продължи до 30 октомври, ще представи най-доброто от българската свободна сцена, случило се през последната година и ще премине под мотото "Директно включване".

"Наследих този театрален фестивал от годините, в които бях гимназист и си мислех, че най-якото е да отидеш в Народния театър и да гледаш "Вишнева градина", примерно - разказа пред Радио София Стефан Прохоров, директор на фестивала. – Това е цяла дузина издания, много артисти са минали. За тази година сме се постарали да има многотия – 5 международни спектакъла, още 8 български, танцови филми, срещи и дискусии."

След кандидатстване са селектирани участниците, и то от артистите, които са били най-активни във фестивала през годините.

Хореографката Изабел Миткова покани слушателите на танцовия спектакъл "PRI:MORDIAL" на сцена "Дерида" на 17 октомври вечерта (19:30).

"В него с моя колега Николай Райчев сме се опитали да разгледаме взаимоотношенията между хората. Дали след среща нещата продължават по същия начин. Дали раздялата е раздяла и за кого.

Деян Георгиев пък представи своя солов пърформанс "Свързан" /Wired/ по негова хореография и режисура. Физическо тяло, затворено в черна кутия, пълна със съхранена информация. Опит за намиране на първоизточника, отговорен за личното ни оплитане. Безкраен въпрос ли е животът и можем ли да намерим спокойствие в незнанието си? Можем ли да се предадем на нещо по-голямо от собственото си чувство за съществуване?

Спектакълът е вдъхновен от документални истории и научна фантастика.

Можем да го гледаме на 21 октомври, също на сцена "Дерида".

Стефан Прохоров обясни връзката на фестивала и изкуството със ставащото в света във връзка с фестивалното мото. Открои някои от акцентите в програмата и допълни, че независимата сцена в България не се отличава от европейската по темите, които я вълнуват, от творческите подходи към тях.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова и Яна Спиридонова.


 Стефан Прохоров, Изабел Миткова и Деян Георгиев на свободната сцена пред радиостудиото

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58