Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма на МОН подпомага млади лекари от ВМА

Снимка: Радио София

10 лекари от ВМА са част от програма за млади учени на МОН.

Десет медицински специалисти от различни клиники на Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2" 2022 г. Тя се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката.

Програмата "Млади учени и постдокторанти-2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.

Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.

Подробности пред Радио София разказаха д-р Габриел Димитров и д-р Стратина Стратиева от Клиника по нервни болести ВМА. Те изтъкнаха, че са избрали неврологията, тъй като това е специалността от медицината, в която има изключително точно логично мислене и се спазват точно правилата на анатомията.

Участвала в обучителни модули извън България и била в крак с най-съвременните тенденции в лечението на неврологичните заболявания, по-специално множествената склероза, д-р Стратиева е избрала да се върне в родината.

"Много бях щастлива и доволна, че можех да участвам в тези проекти. Това са възможности, които ни позволяват да си сверим часовника и да видим къде седим. Определено бих казала, че съм се чувствала горда, когато съм участвала в тези проекти, защото видях, че в България сме доста приравнени към останалите европейски страни. Възможностите за диагностика и лечение не са никак малки, особено във ВМА, в която имам възможността да работя", сподели тя.

По думите на д-р Димитров младите българи не остават в държавата, защото няма много неща, които да им харесват, а когато остават то е, защото или нямат възможност да работят в чужбина, или защото искат да променят нещо в страната. Той сподели, че е избрал да остане тук за да има у нас повече експерти в неговата сфера и да даде своя принос към обществото.

Д-р Стратиева отбеляза, че за току-що завършилите млади лекари нещата са още по-сложни отколкото преди 10 години, като за част от тях се налага с месеци доброволно да ходят на работа в състава на някоя клиника, като за това те не получават възнаграждение и реално това консумира огромна част от времето, енергията и ресурсите им.

"В съвременния свят това е много трудно изпълнимо и човек наистина трябва да бъде вътрешно много силно мотивиран. Това е моето абсолютно категорично убеждение. Избирайки медицината съм я избрала с ясно съзнание и ми се иска да има такъв ясен апел към всички новозавършили колеги да не очакват, че в момента в който завършат върху тях ще се изсипят реки от мед и мляко", каза тя.

Освен това поясни, че медицината не е само лекуване на тялото, а много често лекарите стават близки приятели с пациентите и членовете на техните семейства. По думите на д-р Димитров, голяма част от хората нямат доверие на докторите. Той посочи суеверията и псевдонауката като основни фактори за това.

Д-р Стратиева заяви, че процесът по опазване на здравето е двупосочен между лекар и пациент и много добре би било, ако не се стига до търсене на медицинска помощ едва след появата на алармиращи симптоми.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30