Десет медицински специалисти от различни клиники на Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2" 2022 г. Тя се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката.
Програмата "Млади учени и постдокторанти-2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.
Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.
Подробности пред Радио София разказаха д-р Габриел Димитров и д-р Стратина Стратиева от Клиника по нервни болести ВМА. Те изтъкнаха, че са избрали неврологията, тъй като това е специалността от медицината, в която има изключително точно логично мислене и се спазват точно правилата на анатомията.
Участвала в обучителни модули извън България и била в крак с най-съвременните тенденции в лечението на неврологичните заболявания, по-специално множествената склероза, д-р Стратиева е избрала да се върне в родината.
"Много бях щастлива и доволна, че можех да участвам в тези проекти. Това са възможности, които ни позволяват да си сверим часовника и да видим къде седим. Определено бих казала, че съм се чувствала горда, когато съм участвала в тези проекти, защото видях, че в България сме доста приравнени към останалите европейски страни. Възможностите за диагностика и лечение не са никак малки, особено във ВМА, в която имам възможността да работя", сподели тя.
По думите на д-р Димитров младите българи не остават в държавата, защото няма много неща, които да им харесват, а когато остават то е, защото или нямат възможност да работят в чужбина, или защото искат да променят нещо в страната. Той сподели, че е избрал да остане тук за да има у нас повече експерти в неговата сфера и да даде своя принос към обществото.
Д-р Стратиева отбеляза, че за току-що завършилите млади лекари нещата са още по-сложни отколкото преди 10 години, като за част от тях се налага с месеци доброволно да ходят на работа в състава на някоя клиника, като за това те не получават възнаграждение и реално това консумира огромна част от времето, енергията и ресурсите им.
"В съвременния свят това е много трудно изпълнимо и човек наистина трябва да бъде вътрешно много силно мотивиран. Това е моето абсолютно категорично убеждение. Избирайки медицината съм я избрала с ясно съзнание и ми се иска да има такъв ясен апел към всички новозавършили колеги да не очакват, че в момента в който завършат върху тях ще се изсипят реки от мед и мляко", каза тя.
Освен това поясни, че медицината не е само лекуване на тялото, а много често лекарите стават близки приятели с пациентите и членовете на техните семейства. По думите на д-р Димитров, голяма част от хората нямат доверие на докторите. Той посочи суеверията и псевдонауката като основни фактори за това.
Д-р Стратиева заяви, че процесът по опазване на здравето е двупосочен между лекар и пациент и много добре би било, ако не се стига до търсене на медицинска помощ едва след появата на алармиращи симптоми.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..
През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..
Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд". “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..