Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поетите Live" пълни клубове и зали със зажадняла за стихове публика

До края на 2022-ра предстоят представления в Бургас и Варна (на 29 и 30 ноември), както и в НДК - предколедно, на 21 декември

Снимка: interview.to

След първо видео през 2017 г., в което на софийското летище Владо Пенев рецитира "Да се завърнеш в бащината къща" на Дебелянов, след още видеа и артистични рецитации на българска лирика, успехът в социалните мрежи (милиони са гледанията) насърчава организаторите и те развиват проекта, наречен "Поетите Live".

В случая думата Live придобива друг смисъл, защото любимите артисти се качват на сцената и припомнят или запознават публиката с български поетични бисери очи в очи.

"Срещали сме се с публиката на няколко града (дори в Лондон-бел.ред.) и сме били част от различни фестивали. Продължаваме да търсим хубави стихотворения и неконвенционални сцени, на които да се срещаме с вас - нашите зрители", обясняват инициаторите от Interviewto.

Насрочените предстоящи сценични прояви на "Поетите Live" са свързани с три ключови дати (и места) - 29 ноември (Бургас), 30 ноември (Варна) и кулминацията в софийския НДК на 21 декември.

Тогава ще участват актьори, които са в проекта от самото начало: Владо Пенев, Теодора Духовникова, Юлиян Вергов, Бойко Кръстанов, Захари Бахаров, Малин Кръстев, Луиза Григорова - Макариев, Иван Бърнев, Весела Бабинова и маестро Антони Дончев.

"Идеята започна като видеопроект. Ние просто искахме да покажем на хората,че имаме много добри български поети, да им разкажем по този начин нещата, стихотворенията които ни вълнуват нас, актьорите - всеки от тях избира сам какво да представи", каза пред Радио София журналистката Диана Алексиева, създател на "Interview.to". Тя не скри, че интересът към поезията е бил изненадващо голям. И допълни:
"А си мислех, че поезия е повече за четен, отколкото за слушане. Явно на хората им е приятно. Респектирани са и от актьорите, и от големите ни поети- час и половина не звънва и един телефон. Участниците са самите себе си. Те рецитират както чувстват съответното стихотворение."

Актьорът Юлиян Вергов направи много важното уточнение, че за всяко представление стихотворенията са различни. Визията на артистите е претърпяла развитие - от неглиже с уиски, през костюми до смокинги.

"Ние, актьорите започнахме да живеем с поезията. Не заради някой друг, дори за себе си. Плакали сме, смели сме се… А в публиката вече има все повече и мъже", отбеляза Вергов и допълни, че в представлението има и комуникация между актьорите и с публиката, импровизации, казват се интересни факти, свързани със стиховете или авторите им.

"Има и такива стихотворения, които ние си ги наричаме хитове. Публиката ги очаква и просто не можем да не ги чуем", каза още Диана Алексиева.

А Антони Дончев импровизира върху рецитираната лирика, изпълнява и авторска музика.

Чуйте повече за проекта и участниците в разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00