След първо видео през 2017 г., в което на софийското летище Владо Пенев рецитира "Да се завърнеш в бащината къща" на Дебелянов, след още видеа и артистични рецитации на българска лирика, успехът в социалните мрежи (милиони са гледанията) насърчава организаторите и те развиват проекта, наречен "Поетите Live".
В случая думата Live придобива друг смисъл, защото любимите артисти се качват на сцената и припомнят или запознават публиката с български поетични бисери очи в очи.
"Срещали сме се с публиката на няколко града (дори в Лондон-бел.ред.) и сме били част от различни фестивали. Продължаваме да търсим хубави стихотворения и неконвенционални сцени, на които да се срещаме с вас - нашите зрители", обясняват инициаторите от Interviewto.
Насрочените предстоящи сценични прояви на "Поетите Live" са свързани с три ключови дати (и места) - 29 ноември (Бургас), 30 ноември (Варна) и кулминацията в софийския НДК на 21 декември.
Тогава ще участват актьори, които са в проекта от самото начало: Владо Пенев, Теодора Духовникова, Юлиян Вергов, Бойко Кръстанов, Захари Бахаров, Малин Кръстев, Луиза Григорова - Макариев, Иван Бърнев, Весела Бабинова и маестро Антони Дончев.
Актьорът Юлиян Вергов направи много важното уточнение, че за всяко представление стихотворенията са различни. Визията на артистите е претърпяла развитие - от неглиже с уиски, през костюми до смокинги.
"Ние, актьорите започнахме да живеем с поезията. Не заради някой друг, дори за себе си. Плакали сме, смели сме се… А в публиката вече има все повече и мъже", отбеляза Вергов и допълни, че в представлението има и комуникация между актьорите и с публиката, импровизации, казват се интересни факти, свързани със стиховете или авторите им.
"Има и такива стихотворения, които ние си ги наричаме хитове. Публиката ги очаква и просто не можем да не ги чуем", каза още Диана Алексиева.
А Антони Дончев импровизира върху рецитираната лирика, изпълнява и авторска музика.
Чуйте повече за проекта и участниците в разговора на Катя Василева.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..