„Както едно огледало като се избърше, по съвсем друг начин се виждаш в него. Същото се отнася и за София като град“, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Булев.
„Спомням си преди много години, когато за първи път започнаха да се оцветяват сградите в центъра на София, как Серафим Северняк тогава написа едно есе „Непроявена София“ и как всички забелязаха, че в центъра на София има много забележителни сгради. Като цяло атмосферата в центъра на София остава впечатление, че архитектурата не се поддържа. За да изглеждат добре сградите трябва да се поддържат, също както и хората“, смята председателят на Съюза на българските архитекти.
Споделя, че сградите са „живи същества, със своя биография“.
„София е много интересна като организация на пространството. Тя има една много ясна планова схема на центъра, с пресичащи се на кръст булеварди, с ясно очертан фокус на мястото на Римския форум, където сега се намира църквата „Света Неделя“, с пръстена от булеварди, който минава по старите земни укрепления от 18-19 век и с една голяма живописност вътре в пространствата между тези големи булеварди“, каза арх. Тодор Булев.
Преди два дни професорът представи новата си книга „Естетика на архитектурата“.
„Аз самият се занимавам с темата за човека в архитектурата и човешката същност на архитектурата, в това число и естетиката. Има няколко неща в тази книга, които са важни – едното е, че аз в духа на архитектурния Модернизъм от 20 век разглеждам архитектурата като едно широко понятие – архитектурният подход, реализиращ се в широки пространствени граници. Разглеждам и естетическото въздействие на архитектурата. Аз се стремя да покажа, че не само архитектурата е естетика, а въобще модерната естетика не е нормативна. Аз давам един метод, чрез който да работим върху архитектурата и обратно – да разбираме архитектурата“, добави арх. Булев.
Архитектурата е многосетивна, казва още председателят на Съюза на българските архитекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Πpoф. д-p apx. Toдop Бyлeв e poдeн в c. Изгpeв, oбщинa Лeвcĸи. Зaвъpшил e Mocĸoвcĸия apxитeĸтypeн инcтитyт през 1969 г. Дoĸтop нa apxитeĸтypнитe нayĸи (1973), пpoфecop (2007), члeн нa Pycĸaтa aĸaдeмия зa apxитeĸтypa и cтpoитeлни нayĸи (Mocĸвa) (1999). Πpeпoдaвa във BCУ „Чepнopизeц Xpaбъp" (2004 - 2014), във BCУ „Л. Kapaвeлoв" и HXA. В момента е председател на Съюза на българските архитекти.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..