„Както едно огледало като се избърше, по съвсем друг начин се виждаш в него. Същото се отнася и за София като град“, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Булев.
„Спомням си преди много години, когато за първи път започнаха да се оцветяват сградите в центъра на София, как Серафим Северняк тогава написа едно есе „Непроявена София“ и как всички забелязаха, че в центъра на София има много забележителни сгради. Като цяло атмосферата в центъра на София остава впечатление, че архитектурата не се поддържа. За да изглеждат добре сградите трябва да се поддържат, също както и хората“, смята председателят на Съюза на българските архитекти.
Споделя, че сградите са „живи същества, със своя биография“.
„София е много интересна като организация на пространството. Тя има една много ясна планова схема на центъра, с пресичащи се на кръст булеварди, с ясно очертан фокус на мястото на Римския форум, където сега се намира църквата „Света Неделя“, с пръстена от булеварди, който минава по старите земни укрепления от 18-19 век и с една голяма живописност вътре в пространствата между тези големи булеварди“, каза арх. Тодор Булев.
Преди два дни професорът представи новата си книга „Естетика на архитектурата“.
„Аз самият се занимавам с темата за човека в архитектурата и човешката същност на архитектурата, в това число и естетиката. Има няколко неща в тази книга, които са важни – едното е, че аз в духа на архитектурния Модернизъм от 20 век разглеждам архитектурата като едно широко понятие – архитектурният подход, реализиращ се в широки пространствени граници. Разглеждам и естетическото въздействие на архитектурата. Аз се стремя да покажа, че не само архитектурата е естетика, а въобще модерната естетика не е нормативна. Аз давам един метод, чрез който да работим върху архитектурата и обратно – да разбираме архитектурата“, добави арх. Булев.
Архитектурата е многосетивна, казва още председателят на Съюза на българските архитекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Πpoф. д-p apx. Toдop Бyлeв e poдeн в c. Изгpeв, oбщинa Лeвcĸи. Зaвъpшил e Mocĸoвcĸия apxитeĸтypeн инcтитyт през 1969 г. Дoĸтop нa apxитeĸтypнитe нayĸи (1973), пpoфecop (2007), члeн нa Pycĸaтa aĸaдeмия зa apxитeĸтypa и cтpoитeлни нayĸи (Mocĸвa) (1999). Πpeпoдaвa във BCУ „Чepнopизeц Xpaбъp" (2004 - 2014), във BCУ „Л. Kapaвeлoв" и HXA. В момента е председател на Съюза на българските архитекти.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..