Подробности по темата пред Радио София разказа Мария Брестничка.
"Ситуацията в момента в едно изречение се описва с това, че хора, които в 21 век в България умират от глад не могат да си позволят да купят храната, която да ги поддържа живи. Защо това е така? Става дума за т. нар. "храни за медицинска употреба", които заместват храненето за хора, които не могат да усвояват храната, която всички ние ядем", отбеляза Брестничка.
Тя допълни, че тези храни са много скъпи, като едно малко шишенце около 300 мл. струва приблизително 8 лв., и така месечната сума нужна на един човек за хранене достига 2-3 хил. лв., но разходите не се поемат от НЗОК. Брестничка подчерта, че с всяко ново правителство проблемът не се решава, макар да има устни обещания това да се случи.
"Активистите, които от години подкрепят децата и възрастните, които имат нужда от такава храна са принудени да внасят храни от чужбина, да правят дарителски кампании за да могат да покриват тези 2 хил. лв на месец", коментира Брестничка. Тя сподели, че са предложени следните стъпки за справяне с проблема:
· Да се създаде механизъм, който позволява добавянето на код за малнутриция/ малдигестия към основната диагноза/ заболяване – съгласно МКБ-10 това са кодовете Е43, Е44 и Е46.
· Да се актуализира списъкът на видовете медицински храни, които да бъдат добавени към Списъка с диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично от НЗОК.
· Да се изготви финансов разчет според броя пациенти с нужда от медицински храни.
· При първа възможност да се обяви договаряне с фирмите производители за доставка на медицински храни, включително течни форми, според актуализирания списък.
· Да започне воденето и изграждането на регистър на пациентите в България, които имат нужда от специална медицинска храна.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..