Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертвата на трафик или експлоатация трябва да осъзнава ситуацията си

Започва нова кампания за превенция на тези престъпления

Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) и фондация "Кампания А21" подеха инициатива, озаглавена "Виждаш ли ме?", чиято цел е да насочи общественото внимание и да повиши чувствителността на уязвимите групи към рисковете от въвличане в трафик на хора с цел сексуална и трудова експлоатация.

"Много често хора, попаднали в такава ситуация, не осъзнават, че са в трафик и експлоатация. Те не се самоидентифицират като пострадали от това тежко престъпление. И за това има редица различни причини - отбеляза пред Радио София Ернеста Русева от НКБТХ. – От друга страна обществото стигматизира такива хора."

При сексуалната експлоатация най-често се прилага "романтична връзка". Когато жертвата е влюбена, по-трудно разпознават насилника и осъзнават, че са жертва на трафик и експлоатация. А тогава става по-трудно да се помогне на жертвата, допълни Моника Николова от фондация "Кампания А21".

Сред уязвимите групи попадат хора, които имат финансови проблеми или образователни дефицити, не знаят правата си, нямат опита, който да им подскаже какво им се случва.

Според българската прокуратура за 2021 г. пострадалите от трафик на хора са 468.

В администрацията на НКБТХ са идентифицирани 132-ма пострадали.

Инициаторките на кампанията обясниха как се процедира при сигнал за подобен случай и подчертаха колко е трудно възстановяването след преживяна физическа и психическа травма.

Чуйте повече по темата в разговора на Антония Каменичка.

  • Кампанията е базирана на два късометражни филма - „Град на призраци“ поставя акцент върху трафика на хора с цел трудова експлоатация, а „На брега на морето“ разглежда темата за трафика на хора с цел сексуална експлоатация.
    Режисьор на късометражните продукции е Крисчън Елиът, който освен, че притежава професионален опит в редица филмови продукции, от години е отдаден на каузата за борба с трафика на хора и защитата на човешките права.
    Във филмите участват някои от изтъкнатите, млади актьори на българската филмова и театрална сцена, като Луиза Григорова, Анжела Недялкова, Мартин Христов и др.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наградените

Вие сте лидери във вашата работа

Неотдавна  тук ви представихме Красимир Недялков, който ни призна за сбъднатата си детска мечта. Но и друга негова такава също е реалност - той е организатор и водещ на 31-те награди в сферата на модата, шоуто и бизнеса, присъдени в петък 10 октомври. БНР е сред техните носители в 2 категории. С него и започваме: "Имах 10 години пътувания с..

публикувано на 12.10.25 в 10:26

Софийски разкази - Мозайка от миналото на Стара Загора

Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..

публикувано на 11.10.25 в 16:00

Историята оживява - Гвардейският оркестър на България, марш първи, марш втори

Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:

публикувано на 11.10.25 в 15:00
Теодор Траянов и Вера Балабанова

Адресите на любовта – Теодор Траянов и Вера Балабанова

Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..

публикувано на 11.10.25 в 14:00
Участниците - на финала

Историята на радиото оживява — 90 години БНР

От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.

публикувано на 11.10.25 в 09:54

Пътешествия в музиката на Средиземноморието

Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..

публикувано на 11.10.25 в 09:00
Ларгото и сградата на Народното събрание

"Форум", 10.10.25: Политически обзор на седмицата

В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..

публикувано на 10.10.25 в 20:42