Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София пред погледа на председателя на Столичния общински съвет

Георги Георгиев
Снимка: БГНЕС

Колата на Радио София - новото мобилно студио на колела поема по софийските улици за да бъдат обсъдени проблемите на столицата. В това първо издание гости са различни експерти, с които екипът ще дискутира различни проблеми на градската среда. Минавайки по ул. "Аксаков", председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев заедно с репортерът на Радио София Константин Лавсов коментираха паважната настилка.

"Коловози имаше без съмнение, но всеки ремонт се прави за да стане по-хубаво, а не по-лошо. Знаете, че СОС не се занимава с ремонти, ние сме градският парламент. Тъй като обаче проблемът е много голям, хората е важно да знаят, че на никой не му харесва как изглеждат пренаредените жълти павета в проблемните участъци", отбеляза Георгиев.

Той каза, че за съжаление т. нар. "черен списък" за фирми не е ефективен механизъм за контрол и в България няма примери това да е сработило:

"За да не се нарочва някой така, пък да се отстреля конкуренцията чрез въздействие, законът предвижда много ясни критерии кога една фирма може да влезе в черния списък. И това е ако най-важната в случая хипотеза - договорът да бъде развален по вина на фирмата изпълнител и това бъде потвърдено от Българския съд или арбитраж".

Георгиев каза още, че това, което може да се направи е да се налагат глоби и подчерта, че за този ремонт не е дадена нито една стотинка от парите на софиянци, както и, че съобразно документите ремонтът не е приет от общината и представлява все още строителна площадка, по която се работи. Освен това посочи, че ако се развали договора, това означава да се изгуби европейското финансиране.

Относно скоростното придвижване и зачестилите пътни инциденти, Георгиев сподели, че  радарното табло показва много лоши данни - хиляди нарушители в късните часове с превишена скорост са пресекли кръстовището бул. "Черни връх", където тази година стана катастрофата с двете загинали момичета. Той отбеляза, че трябва да бъде увеличен броя на полицаите по улиците на София, както и това, че ще бъдат поставени повече контролни табла.

По въпроса за велолентите и автомобилите, които паркират върху тях Георгиев каза, че на огромна част от кръстовищата има камери и исканията са, с информацията от тези близо 600 камери общините да могат да глобяват. Той сподели, че за казуса с обезщетението на частните собственици в кв. "Горубляне" за изграждането на парк "Въртопо" трябва да се намери решение, което да е в баланс между частния интерес, зелената инфраструктура и парка.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл, както и да гледате цялото видео:


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03