Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млякото с какао от чешмата на кибуца

Израел е малка страна, граничеща с три морета. Почти 65 процента от територията му заемат три пустини. Това поставя много проблеми, които еврейската държава успешно решава. Затова на първия конгрес по морско и пустинно земеделие в морския курорт Ейлат бяха дошли специалисти от 26 държави от Близкия изток, Африка и от Балканския полуостров, като 17 от тях бяха представени на ниво министри. Искаха да почерпят от опита на еврейската държава. Освен невероятната изложба на плодове,зеленчуци и водорасли, на нея бяха демонстрирани изследвания, свързани със селското стопанство в морето и пустинята. На гостите бяха показани постиженията на близките до курорта кибуци. Към едно от посещенията се присъединиха кор. на БНР в Израел Феня и Искра Декало:

"Кибуцът ЮтВета се намира в пустинята Арава и е известен с това, че от кранчето на чешма до входа му тече не вода ,а...шоко (мляко с какао). Всеки може да си налее колкото си иска. Още повече, че млякото и млечните произведения произведени в него са марката с най-висше качество в Израел. За това разговяваме със старши научния сътрудник във филиала на Ейлатския научно изследователски институт за пустинно и водно земеделие Моти Арари:

"Най-напред да поясня, че този институт възникна при нас, в кибуца, а след това бе пренесен в Ейлат. Изглежда невероятно, но създателят му - Илел Гордин, един от основателите на кибуца, преди много години започна отглеждане на зеленчуци хидропонно. Да го правиш там, където има много вода е нормално, но ние сме сред една от най-сухите пустини. Успяхме да открием вода в много дълбоки кладенци, но тя не е достатъчно чиста дори за земеделие. Тогава разработихме собствена технология за пречистването й. Сега нашето изобретение се мултиплицира и може да се види и в Ейлат. На базата на многократно използване на водата отглеждаме цветя и зеленчуци.

В момента научният център в кибуца, който наброява 30 научни работници от всякакъв ранг, се е съсредоточил върху изучаването на свойствата на пустинни растения. Пред сключване на договор сме с голяма фармацевтична фирма за използване на пустинна трева , която има свойства да лекува заболявания на пикочния мехур и пътища. Открили сме технология за отглеждането й при изкуствени условия.

Друг колектив в нашия център изследва две ароматни пустинни треви. Направи ни впечатление, че за разлика от другите растения, тях не ги нападат вредители. Опитахме да ги засадим около плодни дървета, но нямаше особен ефект. В момента изготвяме извлек от тях и дърветата, наръсени с него, нямат нужда от пестициди. Вече имаме патент за тази пустинни биологическа защита, която се прилага и за полезни растения виреещи и на плодородните места на страната.

Интересувахме се защо от чешмата тече шоко. Оказа се търговски похват. Всяка година тук идват милион туристи. Те пият от шокото и си купуват млечни произведения и пустинни сувенири от магазина на кибуца. Наистина качеството е много високо и са прочути в целия свят."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Захов (вляво) и помагачите на курбана

Традиции има за всеки ден

Гостуваме на празника на софийския квартал Ботунец. В началото с нас е  Анета Кокоева - главен експерт в кметство Ботунец: "Отбелязохме 100 години на читалището, но нямаме сграда. Имало е културен дом за Кремиковци, пионерски дом. В читалището е имало духова група и певческа група, но за съжаление бабите си отиват една по една. Успяхме да..

публикувано на 23.06.24 в 10:31

Пианистката Даниела Минева - за съвременната музика с любов

В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка)..

публикувано на 22.06.24 в 16:40
Лука Касъров

Историята оживява - Енциклопедистът Лука Касъров

Днес отиваме в Копривщица - възрожденското градче, дало и даващо на България светли умове и смели сърца.  Поводът е 170 години от рождението на автора на първата българска съвременна енциклопедия. Той се казва Лука Касъров. Разказите за неговите живот и дело са на екскурзоводите в Дирекция “Музеи” - град Копривщица. Ще чуете представяне на..

публикувано на 22.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Кварталът на артистите

Никол Вълчева е PR експерт в областта на театъра и съавтор на книгата “Бохемска София - истории от жълтите павета”: "."Кварталът на артистите е бил свидетел на живота на много артисти, но и писатели. Спираме се пред домовете на някои от актьорите от първата трупа на Народния театър. Голяма част от домовете са на артисти, които получават от държавата..

публикувано на 22.06.24 в 15:00
Елена Доксова-Рикарди

Адресите на любовта - Елена Доскова-Рикарди

Сопраното е първата българка, пяла с договор в Ла Скала Гласът на Елена Доксова-Рикарди “блести като острие на нож или гали като зефир”, според думите на критиците. Заради цветистата фраза, ясната дикция и огнения темперамент, прочутият диригент Артуро Тосканини настоява тя да бъде назначена в миланската Ла Скала. Годината е 1928. с договора,..

публикувано на 22.06.24 в 14:00

Съвсем различно преживяване

Лора Декова е създател на фестивала "На брега":  "Доста от прожекциите ни са на филми с екологическа насоченост. Но не са документални филми, които се гледат по телевизора. Прожекциите ни на Конна база Войнеговци почнаха от миналата година. Винаги е пълно, магическо е някакси.  Филмите създават много добро настроение, подбрани са за добър завършек на..

публикувано на 22.06.24 в 11:18
 Дима Настева, Иван Карастоянов, Диан Ставрев (вдясно)

Да бъдеш ясен и за незрящите

Дима Настева и Иван Карастоянов от Комиксилница (комикси за незрящи) говорят за адаптираните филми за незрящи. Третият гост е актьорът в тях Диан Ставрев: "След комиксите решихме да адаптираме и филми (Дима). Днес е премиерната прожекция. От 2017 досега са адаптирани 16 филма по европейска програма. Времеемко е, но не е трудно. Времето на филма,..

публикувано на 22.06.24 в 11:03