Кварталът "Кръстова вада" се развива и има хора, които искат да живеят там, но това означава, че е нужно да бъде изградена добра инфраструктура, включително и публични паркове. Устройствените планове предвиждат детски градини, училища. Според добри практики в европейски страни първо се изгражда публичната инфраструктура и след това се строят жилищни сгради.
Това коментираха в студиото на Радио София Калоян Карамитов и Емил Христов от "Екипът на София".
Реституирани терени у нас все още създават проблем, когато е нужно да бъде изградена улица, например, а имотът е частен.
За южните квартали на София има хубави подробни устройствени планове (ПУП), включително и за "Кръстова вада", с 3-4-етажни блокчета с много зеленина и население, което е два пъти по-малко от жителите в момента. Проблемът се появява от Общия устройствен план, който разрешава по-високо строителство, разясниха урбанистите. Частните собственици започват на правят частични изменения, а направеният ПУП става излишен, а предвиденият баланс на заложените параметри се нарушава
"На места в южните квартали имаме нула реализирана публична инфраструктура, не е направена дори тази, която е предвидена за два пъти по-малко население", подчертаха експертите.
Наложително е да се приоритизира отчуждаването на имоти, които са предвидени на инфраструктура, в краен случай да се мисли за близки квартали, където е възможно да се ползват детски градини и училища, например.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Емил Христов и Калоян Карамитов ▲ Снимка: Александра Илиева
От днес в Регионалните здравни инспекции ще има създадена организация за имунизация с ваксината срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит. От здравното министерство обявиха, че ваксината ще се поставя след закупуване от желаещите възрастни или родители. РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции..
Днес облачността ще е значителна и ще има краткотрайни валежи от дъжд. Вятърът ще е слаб, променлив по посока, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, а максималните - между 11° и 16°. В София минималната температура ще е около 6°, а максималната ще е около 11°. Над Черноморието облачността ще е..
Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..
Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..
На 2 април тази година Висшето училище по застраховане и финанси ще бъде домакин на пътуващата от Италия асоциация „Предприемачо, не си сам“. На събитието ще бъдат проведени лекции, които целят да обърнат специално внимание на собственици на бизнес в затруднениe по една или друга причина. Toва е и дебютът на Асоциацията в България. Слушаме Анита..
Д-р Йорданка Господинова е треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България: "Влизаме в пролетния сезон след един малко по-тежък от хранене и обездвижване период. Предлага се богат избор от зеленчуци и плодове - маруля, спанак, лапад, коприва. Протеините да са по-леки: риба, пиле, мляко. Да се увеличи приема на вода и..
Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..