Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пренебрегвани ли са жените в изкуството?

Снимка: Fb/Гледане с разбиране: Жените в изкуството

Културно-образователна програма "Гледане с разбиране" и Български фонд за жените представят проекта "Къде са жените в цялата картина на изкуството?". То ще се проведе на 2 ноември 2022 г. в библиотеката на Гьоте-институт България. Подробности за събитието пред Радио София разказа Росена Иванова от Български фонд за жените.

"Ние от Български фонд за жените работим активно по проблема на репрезентацията на жените художнички и артистки на професионалния свят на изкуствата и сме вдъхновени за тази тема от едно изследване, което кураторката направи преди няколко години. То разгледа официални данни от всички големи галерии в страната и София, и в това изследване излязоха доста интересни данни свързани с присъствието на жените в официалните колекции, колко често те имат еднолични изложби и колко често те са обект на интерес от частните колекционери", сподели Иванова.

По думите й данните на световно ниво показват почти същото, а именно, че жените са дълбоко недооценени в институционалната част на изкуството.

"Недоброжелателите ще кажат, че жените артистки не са достатъчно добри художнички, или не са достатъчно професионализирани, което в никакъв случай не е вярно. Това са устойчиви патриархални стереотипи, които са институционализирани и прегърнати от институциите и които ги карат да действат по определен начин, да не позиционират стойност и да не заключват капитал в произведения на жени художнички", отбеляза Иванова.

Тя допълни, че и жените, както и мъжете са обект на този патриархат, който потиска и двата пола.

"От нашия фонд за жените артистки, който тази година стартирахме за втори път под наслов "Извънредно положение" ние раздадохме на 10 селектирани артистки много добри предложения. 10 стипендии на стойност до 5 хил. лв, за произведения, които те ще създадат в рамките на следващата половин година и които ние ще покажем в изложба", каза Иванова.

Тя заяви, че всички ние трябва да се разпознаем като агенти на промяната, която искаме да видим в света и да не подминаваме с лекота моментите, в които виждаме случаи на дискриминация.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43